Генетичар открива: Еве што наследуваме од нашата мајка а што од нашиот татко!

12 јули, 20200
Naslovna

Постојат три главни начини на кои можете да ги наследите особините на родителот: преку доминантен или рецесивниот ген, и преку Х-хромозомот, односно само преку мајката.

Дали имате зашилен нос на мама? Можеби сте ја наследиле навиката на вашиот татко да кивате и очите да му солзат секој пат кога ќе погледне во сонцето, или се прашувате каде вашето бебе има кадрава црвена коса без да знаете кој би можел да го наследи од семејството?

Прашањата се едноставни, но не и одговорите навистина, затоа што начинот на кој некои од нашите особини се пренесуваат генетски и е многу сложен, вели генетичарот Дон Ален, директорка на Медицинскиот центар на универзитетот Охајо.

„Невозможно е да се посочи од кого точно сте ги наследиле особините од причина затоа што многу особини се всушност комбинација на различни гени од двајцата родители. Покрај тоа, има силно влијание од животната средина во која се наоѓате. Само затоа што имате одредена генетска предност не значи дека ќе го наследите“, објаснува таа и додава дека има некои особини за кои се вели дека се наследни и немаат никаква врска.

Како ги наследуваме особините?

Постојат три главни начини на кои можете да ги наследите особините на родителите. Првиот е преку доминантниот ген: ако го наследите доминантниот ген, ќе ја развиете таа особина. Земете ја бојата на очите, на пример. Ако било кој родител има кафени очи, најверојатно, имате кафени очи, бидејќи ова е доминантна особина.

Второ е преку рецесивен ген. И двајцата родители мора да имаат рецесивни гени за да ја имате оваа особина. На пример, ако имате сини очи, тогаш двајцата родители мора да го носат генот за сини очи, дури и ако нивната боја на очите не е сина. Конечно, постојат Х-поврзани карактеристики кои живеат само на Х-хромозомот и се пренесуваат само преку мајката. Овие се чудни особини што не сте знаеле дека би можело да ги наследите – вели генетичарката.

Колку лесно губиме тежина?

Од друга страна, јас наследувам бела, полоша маст од татко ми, покажа истата студија. Колку маснотии добиваме, особено оние околу нашите органи, може делумно да се утврдат со гените што ги наследуваме од нашиот татко, велат истражувачите.

Се разбира, генетиката не утврдува со колку тежина ќе се здобиете, тоа исто така е под влијание и на вашиот животен стил.

Способност да се одржи вниманието

Ако вашата мајка има пониско ниво на серотонин – хормон за задоволство, со поголема веројатност ќе развиете хиперактивно нарушување на недостаток на внимание подоцна во животот, според студијата објавена во списанието ЈАМА психијатрија.

Гените пренесени од мајка на дете, исто така, се чини дека влијаат на производството на серотонин, што влијае на вашата способност да го фокусирате вниманието.

Преран влез во пубертет

Пубертетот и сè што доаѓа со тоа, како акни, пукање на вашиот глас или добивање на вашиот прв циклус, се она што секој од нас го поминува додека растеме.

Генетиката на двајцата родители влијаат кога промените ќе започнат, ако пубертетот започнува рано пред осумгодишна возраст кај девојчињата и деветата кај момчињата, тоа би можело да се должи на наследените гени од нивниот татко, покажала студијата објавена во Newуork Journal за медицина.

Поточно, тие откриле дека генетската мутација што доведува до предвремен пубертет започнува кај таткото.

Брчки од смеење и други брчки

Колку години се гледа на нашето лице се определува на клеточно ниво, со акумулирање на „штетите“ на митохондријалната ДНК, гени што ги добиваме само од мајка.

Фактори на животната средина, како што се изложување на сонце, пушење и нездрава храна, можат да предизвикаат оштетување на ДНК митохондриите, но дел од тие штети можат да бидат наследени од мајката, се вели во студијата објавена во списанието „Nature“.

Колку повеќе од овие ДНК митохондрија мутации ги наследувате од вашата мајка, толку побрзо ќе стареете и тоа ќе се одрази во вашето лице – од брчки, до сива коса.

Расположението

Структурата на делот од мозокот, познат како кортиколимим систем, кој контролира емоционална регулација и игра улога во нарушувања на расположението, како што е депресијата, поверојатно е дека ќе се пренесе од мајка на ќерка, отколку од мајка на синови или татковци на деца од кој било пол, според истражувањето објавено во The Journal of Neuroscience.

Ова значи дека ќерките барем делумно го наследуваат расположението од нивните мајки.

Полот на нашите деца

Вашите гени и гените на партнерот го одредуваат полот на вашите деца. Но, гените за раѓање што ги пренесувате, всушност се наследени од вашиот татко.

Еве како функционира: Маж кој има многу браќа е со поголема веројатност да има синови, додека мажот кој има повеќе сестри, поверојатно е дека ќе има ќерка, покажала студијата објавена во списанието Evolutionary Biology.

Меморија

Веќе некое време е познато дека семејната историја на Алцхајмерова болест значително го зголемува ризикот од развој на оваа болест. Сепак, една нова студија, објавена во Биолошката психијатрија, открила дека генетскиот ризик доаѓа првенствено од мајката.

Плодност

Плодноста на жената може да биде засегната од генот што го наследила од нејзиниот татко, според студијата објавена во списанието Science.

Во нормална јајце клетка, дел од клетката наречена центриоли е елиминирана како дел од процесот на природен развој. Меѓутоа, ако центриолите не се елиминираат – честопати заради генетска дисфункција што ја пренесува таткото на жената – жената е стерилна, објаснуваат истражувачите.

Коса

Можеби сте слушнале дека кога мажот ја губи косата, тоа е поврзано со генетиката од страната на неговата мајка. Сепак, студијата објавена во PLoS Genetics на над 55.000 мажи се покажа како мит.

Истражувачите откриле 287 независни генетски сигнали кои биле поврзани со загуба и наследство кај мажите. 40 од нив се пронајдени на Х-хромозомот, што значи дека тие биле наследени од страната на мајката, додека останатите биле расфрлани низ ДНК и биле наследени од двата примерока.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris