Грешка која може скапо да ве чини! Дали и вие вака ги чувате своите лозинки на интернет?

7 јуни, 20200
км,м.,

Студијата опфатила 3.250 луѓе од целиот свет, а истражувачите откриле дека луѓето сè уште имаат алармантен број ризични навики, иако декларативно знаат како треба да се однесуваат. Истражувачите објаснија дека користењето на истата лозинка подолг временски период е најголем неуспех на учесниците во истражувањето, кога станува збор за безбедноста. Всушност, повторната употреба на истиот код се влошува со текот на годините. На прашањето колку често користат иста лозинка или варијација на една лозинка, 66% од испитаниците одговориле „секогаш“ или „претежно“ – што е повеќе од 8% во однос на истата анкета во 2018 година. За да бидат работите полоши, 91% од испитаниците рекле дека знаат дека користењето на истата (или варијација на истата) лозинка е ризик. Сепак, тие сè уште ја користат!

Покрај повторувањето на истата лозинка, истражувањето потврди дека луѓето користат многу „слаби“ лозинки, кои во најголем дел се поврзани со датуми на раѓање и / или имиња на нивните најблиски и слични комбинации на варијации на темата, и дека хакерите многу добро ги знаат овие информации. може да „пробие“ од три обиди. И тоа од просечен хакер. Сепак, се чини дека луѓето, знаејќи ги сите овие ризици, сè уште ја потценуваат потребата за заштита на податоците и не ги преземаат потребните мерки на претпазливост. Ако хакерските напади и кражбата на податоци се откриваат на дневна основа, зошто корисниците продолжуваат да користат исти лозинки? Една од причините е што луѓето потценуваат колку се вредни нивните информации, објаснуваат истражувачите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris