Интересна приказна за 11-те денови кои не постојат никаде во историјата. Прочитајте како ги „голтнал мрак“

5 август, 20200
јнм.,


Не постои историчар во светот, и ниту еден современик од тоа време, кој знае што се случило помеѓу 5 и 14 октомври 1582 година. Ова се денови што никогаш не се случиле! Ова е многу интересен историски феномен – деновите помеѓу 5 и 14 октомври 1582 година, никогаш не постоеле! Таа година папата Григориј XIII издаде указ на 4 октомври, воведувајќи реформа на постојниот календар. Неговиот нов календар сè уште се користи денес во повеќето земји и ние го знаеме како Грегоријански календар. Го замени претходно валидниот календар што Јулиус Цезар го воведе во 46 година п.н.е. и кој по него го носи името Јулијански.

3 Ways to Create Your Project Manager Calendar

Бидејќи имаше разлика од 11 дена од воведувањето на јулијанскиот календар до воведувањето на Грегоријанскиот календар, папата Грегориј едноставно нареди овие „вишок денови“ да бидат избришани. И така, по 4 октомври 1582 година, сонцето изгреа на 15 октомври 1582 година. Патем, оваа разлика помеѓу „стариот“ и „новиот“ календар постојано се зголемува и од времето на папата Григориј таа „порасна“ за уште два дена, така што јулијанскиот календар во моментов е „подоцна“ од Грегоријанскиот 13 дена. Во 2100 година, таа разлика ќе биде 14 дена, 2200. 15 и 2300. 16 дена и така натаму…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris