КАКО НА ФИЛМ: Николина Пишек доживеа траума за време на „ОДМОРОТ ОД СОНИШТАТА“ во Хрватска

9 август, 2020
273523_clipboard03_ls

Обезбедување, навреди, полициска интервенција, меѓусебни пријави поради закани и пријави за кражба на накит и пари во вредност од околу два милиони куни – е епилогот на необични и непријатни настани што се случија деновиве во луксузната Вила „Хедонист“ во Кастел Стари.

Бизнисменот Видоје Ристовиќ, сопруг на презентерката Никола Пишек, завршил кај надзорникот на притворот во сплитската полиција поради закани.

Ристовиќ го пријавил словенечкиот бизнисмен Рок Гале (49), сопруг на сопственичката на вилата. Домаќинот поднесе кривична пријава против Гале за закани, но и за кражба на накит и пари за кои Ристовиќ тврди дека исчезнле од нивната вила.

Сплитската полиција соопшти дека започнала истрага за наводите против Роко Гале.

Исто така, по она што тие го опишаа како летен одмор од пеколот, кој требаше да биде одмор од соништата, Ристовиќ ќе бара од агенцијата да врати 20.000 евра што ги платиле за изнајмување на вилата, поради што нивниот адвокат веќе стапил во контакт со агенцијата.

Водителката проговори за овој случај во хрватските медиуми:

– Договорено е да се плати киријата на вилата, најпрво депозит од 7.000 евра, што го плативме на агенцијата, а потоа остатокот му го исплативме на сопственикот на вилата, односно на сопругата на сопственикот. На Гале му плативме уште 10.000 евра и уште 3.000 евра за да се осигураме од евентуална штета – вели Николина за „Jutarnji list“ и додава:

– Прво, дојдовме четворицата, затоа што едната ќерка не можеше да дојде од Белград заради состојбата на границата и ситуацијата со корона, но наскоро и таа дојде. Требаше да бидеме осуммина заедно. Значи, Видоје, јас, нашите две мали деца, мојата Хана со пријател и мојата пријателка со нејзиното дете. Исто така, најавивме дека ќе донесеме кучиња – вели домаќинот.

Сопругот со себе имал околу 68.000 евра готовина кои неколку дена порано го повлекол од својата сметка во Сплит затоа што бил во преговори за набавка на недвижен имот во Загреб преку адвокатска фирма, а тие пари требало да бидат аванс. Имавме и скап накит вреден околу 270.000 евра, три машки часовници, Картиерова нараквица со дијаманти. Ние ги ставивме тие скапоцености во сефот што беше во плакарот во мојата соба, но после една недела Видоје го внесе кодот во сефот и сефот беше блокиран, па затоа го повикавме Гале да го отвори сефот, бидејќи може да се отвори со клуч. Тој дојде и го отклучи сефот, но мене ми беше непријатно затоа што видов дека го има клучот, па решивме да не го чуваме накитот повеќе во сеф. Го ставив својот накит во торба и го сокрив помеѓу плакарот и ѕидот во мојата соба. Видоје ги стави часовниците и парите во плакарот во својата соба, додека во сефот останаа само мала сума пари – вели водителката.

Тие во тоа време биле во куќата скоро две недели, односно сместувањето било изнајмено до саботата наутро, но во четвртокот навечер се случил еден чуден пресврт што, како што вели, ќе биде запаметен цел живот.

– Сите тргнавме на вечера вечерта во Сплит, но кога се вративме малку по полноќ на рампата пред вилата, бевме поздравени од двајца припадници на обезбедувањето кои не спречија да влеземе. Тие не сакаа да се претстават. Тие рекоа дека ни е забрането да влегуваме во куќата и дека тие само извршуваат наредби дека не можат да дозволат никој да влезе во куќата. Се јавив во агенцијата, но никој не одговори. Сакавме да ги извадиме работите од куќата, но тие не ни дозволија, па маж ми реши тајно да влезе во куќата, која беше целата во мрак, односно светлата беа исклучени. Видоје го заобиколи обезбедувањето и наиде на половина отворена врата. Меѓутоа, кога влегол во куќата, некој го бутнал одзади и му седнал на грб.

Тој виде дека тоа ее Рок Геле и неговата сопруга кои упатија многу незгодни националистички навреди во тој момент. За тоа време, полицијата, на која претходно ѝ се јавив, дојде и го одведе маж ми надвор на рампата, каде што бев со децата. Гледајќи дека децата се доста вознемирени поради сите тие униформирани луѓе и повишени тонови, го замолив Видоје да ги однесе децата во Сплит. Мојата возрасна ќерка Хана и мојата пријателка останаа на рампата заедно со обезбедувањето и полицијата.

Се обидов да го снимам сето ова со мојот мобилен телефон како доказ, но полицаецот го зеде мојот мобилен телефон и започна да ги бришам снимките, тврдејќи дека полицијата не треба да биде фотографирана, иако во тоа време тие биле на јавно место. Откако се расправавме со полицијата дека нашите предмети се наоѓаат во куќата, Хана и мојата пријателка добија дозвола да влезат во куќата придружена од полицијата, но не и јас. Почнувам да се плашам дека ќе бидеме ограбени, па му се јавив на Видоје, но и Хана и другарка и им кажувам да ги земат скапоценостите каде и да се.

Сепак, тие ми велат на телефон дека сефот е празен, дека просторијата на Видоје е отклучена, дека нема торба со злато, пари … Тие исто така ми кажуваат дека сопственичката на вилата им кажала дека таа веќе влегла во таа просторија. Тогаш сфатив дека полицијата и обезбедувањето добро се познаваат затоа што опуштено си зборуваа за вообичаени теми пред мене.

Пакувањето траеше од 1 навечер до 4,30 часот наутро, а еден од пријателите на Хана дојде на помош со автомобил, за да можеме да ги натовариме сите тие работи. Го наполнивме цел автомобил со работи. Во еден момент, видов брза помош на рампата и помислив дека Хана се онесвестила, што на крајот се случило така. Тогаш се отргнав од полицаецот и започнав да трчам кон куќата, велејќи дека сакав да ја видам ќерка ми. Тогаш полицаецот ми рече да бидам мирна дека тој ќе ме придружува до куќата и навистина го стори. Ја видов како е сместена во Ургентната соба и ми рекоа дека ја возат во Сплит кон болницата во Фируле. Тогаш дојде Гале и откако имавме расправија, во еден момент тој ја премина оградата велејќи дека ќе ме растргне, но тој беше запрен од полицаец и обезбедување.

Кога ги зедовме нашите работи, отидовме во Сплит, а Видоје и јас кога се разбудивме отидовме во полициската станица во Каштел Штафилиќ за да пријавиме сè. Меѓутоа, кога пристигнавме во станицата, на мојот сопруг му беше кажано дека тој е уапсен за закана, и тие нè разделија. Дадов изјава до вечер, а тој ја помина ноќта со полицијата. Утрото го пренесоа во Државната адвокатска агенција во Сплит. По сослушувањето, тој беше пуштен на слобода, но тие го задржаа пасошот, затоа што тој е странски државјанин “, вели водителката која во моментов  се наоѓа во Бол на Брач со сопругот и семејството.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris