Како вашиот дом може да придонесе за појава на стрес?!

2 август, 20200
stres 5

За ќуката се чини дека е најудобното место во светот, но понекогаш таа троши многу од нашата енергија и предизвикува вознемиреност.Ви преставуваме неколку причини зашто местото каде што живеете може да ви носи стрес:

Недоволно светлина

Не ја потценувајте моќта на доброто осветлување. Поставување на ламбите на вистинските места не само што ќе го трансформираат просторот, туку и ќе ја подобрат благосостојбата на оние што се наоѓаат во него. Со помош на ламбите, полесно е да се прилагоди нивото на осветленост -се потенцира јаснотијата на просторијата или се создава интимна пријатна атмосфера. Ако има слабо осветлување во просторијата, ставете огледало на спротивниот ѕид од прозорецот. Ова визуелно ќе ја направи просторијата посветла.

Премногу светли бои

Дури и љубителите на светли бои не треба да ги злоупотребуваат. Светлите нијанси можат да ве расположат, но со долга изложеност во големи количини, тие предизвикуваат вознемиреност и стрес. Амбер Данфорд советува да се земат во предвид пропорциите на станот при комбинирањето на боите. Тој препорачува дека при изборот на палета за дизајн на станот, треба да се фокусирате на природата-каде има многу неутрални нијанси , а светлите нијанси се појавуваат само во мали количини.

Монотонија

Монотонијата популарна во минимализмот, исто така, не секогаш создава добра атмосфера во куќата. Боењето на сите ѕидови во куќата во бела боја  и избор на едноставен мебел во природни тонови е добра идеја, но чистите бои без нијанси и текстури создаваат нервоза, особено ако постојано сте во таков простор. Дури и ако одлучите за белата боја како основна боја во куќата, разредете ја со сива, беж и други неутрални бои.

Преголем констраст на боите

Преголемата количина на контрасти го иритира окото и со тоа го зголемува стресот. Премногу цртежи, особено ако тие се разликуваат во голема мера во волуменот или имаат изобилство на контрастни бои, можат ментално да го загушат просторот. Тие треба да бидат само акценти во дизајнот и во никој случај да не го окупираат целиот простор.

Преголем неред

Дури и да е чиста, затрупаната куќа негативно влијае на нашата благосостојба од неколку причини. Во таков простор, погледот постојано се држи до нешто и може да биде тешко да се концентрира или релаксира. Покрај тоа, во таква куќа, лесно е да не забележите колку време и нерви трошите во потрага по вистинската работа. Предметите што ви се чини дека ги виделе пред очите исчезнуваат како од ведро небо. Не е залудно што советите за чистење на Мари Кондо се здобија со светска популарност: тие не се само за уредување на нештата и за ослободување од вишокот, туку и за значително подобрување на квалитетот на вашиот живот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris