Ќе изгубите повеќе од 15 килограми за еден месец на сосема здрав и безбеден начин

13 август, 20200
xvxcv

Медицинската диета припаѓа во строги диети каде се бара голема дисциплина и следење на сите правила што ги бара. Но, не грижете се, откако ќе ја пробате оваа диета и ќе видите колку е ефикасна, ќе уживате во подготвување оброци и со задоволство ќе се откажете од храна од менито.

8 Hour Diet: The diet that can help you shed 10lbs in a week


Денес постојат две варијанти на медицинската исхрана: Едниот трае 15 дена (3 серии од по 5 дена секој), а другиот има мени дизајнирано 11 дена, но трае многу подолго (3 серии од 11 дена). Правила на медицинска исхрана од 15 дена Медицинската диета, која се следи три пати за пет дена, се нарекува и диета “Скарсдајл”. Одлично е за оние кои имаат масен црн дроб, а докажано е дека е многу ефикасно во губење на тежината. Правилата се многу јасни: Менито е составено од протеини (околу 43%), маснотии (околу 22%) и јаглени хидрати (околу 35%). Појадокот е секогаш ист и ограничен по количина. Ова е брза, ригорозна диета која не треба да се следи подолго од определениот временски период. Ако навистина сакате да бидете колку што е можно потенок, мора да ги следите сите правила од оваа диета. Ова значи дека мора да јадете точно онаа храна што е на менито без да ги заменувате или да внесувате нова храна.

Mediterranean Diet: Complete Food List and 14-Day Meal Plan ...


Мени по денови:

Забелешка: Како што веќе споменавме, појадокот е ист секој ден. Јадете половина грејпфрут, парче тост и чаша кафе или чај.

ДЕН 1. Ручек: Кафе или чај без шеќер, свежи домати со средна големина и најразлично суво месо (шунка, печеница, колбас , итн.)

Вечера: Риба по желба, дел зелена салата измешана со малку дресинг, парче тостиран леб и грејпфрут.

2 ДЕН. Ручек: Печено парче месо и салата со пршута краставица и домат.

Вечера: Зелен чај и овошна салата (ананас, манго, папаја, портокал, јаболко и киви).

3 ДЕН. Ручек: Салата од лосос со лимон и малку маслиново масло (или туна салата) и лубеница (или некое друго сезонско овошје ако не е сезона на лубеница).

Вечера: Зелена салата и јагнешко месо.

ДЕН 4. Ручек: Кафе или чај, две тврдо варени јајца,зелена салата и парче интегрален леб.

Вечера: Пилешко на скара, варен спанаќ или некој друг варен зеленчук и свежи пиперки.

5 ДЕН. Ручек: Кафе или чај, парче интегрален тост и спанаќ подготвени на начин што најмногу ви одговара (може и свеж).

Вечера: Печено пилешко или мисирка без кожа прелиена со павлака. Јадете портокал или две мандарини.

Забелешка: Оваа диета може да се изведува без месо, ако не сте љубител или не го сакате за некоја друга причина. Во тој случај, внимавајте на внесувањето на протеини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi