Природни и ефикасни начини за избелување на забите

13 август, 20200
vdffd


1. Гаргара во устата со масло од кокос

Is coconut oil good for your teeth? - Times of India

Гаргара во устата со масло е стар лек кој има позитивен ефект врз оралната хигиена, но и елиминација на токсините од организмот. Практиката вклучува гаргара на масло низ устата за отстранување на бактериите, кои можат да се претворат во талог и да предизвикаат забите да изгледаат жолти. Кокосовото масло е добар избор во овој случај затоа што има пријатен вкус, а има и голем број други здравствени придобивки, имено, лауринската киселина ги намалува воспалителните процеси и ги уништува бактериите. Студиите покажаа дека редовното плакнење со кокосово масло ги намалува бактериите во устата и го спречува развојот на плаки и гингивитис. Ставете 1 лажичка масло во устата и плакнете 15-20 секунди, а потоа исплукајте го маслото.

Teeth Whitening for Patients in [city]

2. Четкајте ги забите со сода бикарбона

Сода бикарбона е природно средство за белење што е умерено абразивно, така што може да помогне да се отстрани талогот на забите. Покрај тоа, создава алкална средина во устата што го спречува развојот на бактерии. Иако сода бикарбоната нема да ги избели забите по една употреба, редовната употреба ќе донесе многу добри резултати. Студиите покажаа дека пастите за заби кои содржат сода бикарбона имаат подобар ефект на белење од оние кои ја немаат оваа состојка.

Teeth Whitening in Chesterfield | Yenzer Family Dental


3. Исплакнете ја устата со јаболков оцет

Јаболков оцет со години се користи како средство за дезинфекција и природно средство за чистење. Оцетна киселина, која е главна активна состојка во јаболков оцет, ги убива бактериите. Антибактериското својство на оцетот е она што го прави корисно за чистење на устата и белење на забите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris