Кои болести припаѓаат во психосоматски: Еве што ни кажуваат телото и умот!

2 август, 2020
psihomatski

Многу пати сме слушнале за поврзаноста помеѓу умот и телото, помеѓу мислата и здравјето, помеѓу количината на стрес и нашиот одговор на тоа и сигурни сме дека преку кај секој од нас има механизам што регулира одговорот на предизвикувачки ситуации со кои се соочуваме во животот. Сепак, количината и видот на стресот, како и „психоимунитетот“ се индивидуални за секоја личност. Маријана Вилимоновиќ, психолог во Психосоми – центар за регулирање на стресот, им помага на луѓето секој ден да ги надминат стресните ситуации и животните кризи кои, ако не се надминат на адекватен начин, може да доведат до појава на психосоматски болести.

Покрај психолошкото советување, во тоа и помага и биофидбекот, необичен софтвер што ги „учи“ своите корисници да ги доведат своите умови и тело во рамнотежа со техниките на дишење и да го зајакнат квалитетот на одговорот на предизвикувачки животни ситуации. Целта на оваа програма, како и бројните психолошки работилници што се одржуваат во центарот, е луѓето да се здобијат со практични вештини и знаења што можат веднаш да се применат во секојдневниот живот.

Кои болести се психосоматски и што ни кажуваат?

Психосоматските заболувања се физички заболувања и нарушувања, кои, меѓу другите влијанија, имаат изразен психолошки фактор во нивното појавување. Прво, списокот на психосоматски заболувања се состоеше од хипертензија, астма, хипертироидизам, ревматоиден артритис, чир на желудник, улцеративен колитис …

Овој список се проширува со текот на времето, а психолошките состојби со интензивен стрес или долгорочно емоционално страдање се повеќе се поврзани со пад на имунитетот и хиперимунитет, односно со развој на автоимуни заболувања. Така, психосоцијалниот фактор се смета дека игра важна улога во развојот на други нарушувања и болести, како што се акутни респираторни инфекции, мононуклеоза, псоријаза, мијастенија гравис, Хашимотова болест, алергии, синдром на нервозно црево и други.

Третманите за психосоматски заболувања, токму заради важните психолошки фактори во нивниот развој, треба да вклучуваат и психотерапија или советување, како придонес во третманот, односно постабилна контрола на болеста.

Дури и кога ќе се случат психосоматските болести, се уште не е премногу доцна за луѓето да се справат со психолошките задачи и развојот на психолошките механизми за обработка на емоциите.  Овој вид на работа придонесува за постабилна психофизичка состојба, го поддржува понатамошниот тек на болеста и лекување и има позитивен ефект врз квалитетот на животот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris