Малку омраза е добро за еден човек: Сите ние треба да ја научиме оваа лекција!

9 јуни, 20200
Annotation 2020-06-09 014754

Барем еднаш во нашите животи, секој од нас се соочил со грубост, но многу малку луѓе знаат како правилно да реагираат на лутина, омраза и навреди на другите луѓе.

Секој од нас треба да ја научи оваа вештина, затоа што ни помага да ги надминеме ваквите ситуации дури и кога емоциите целосно нè победуваат, но и да го зачуваме менталното здравје.

Првото нешто што треба да се запамети е дека грубите луѓе кои ве навредуваат најчесто се несреќни и тоа главно е причината за нивното однесување. Нема смисла да го дадете истиот одговор, односно да започнете да ги навредувате.

Приказната за мудар самурај ќе ве научи како да реагирате:

Еден самурај им предавал на младите студенти боречки вештини. Тој ги споделил своите знаења и искуства со нив. Еден од студентите сакал да стане познат по својата неверојатна храброст и суровост. Тој сакал да ги испровоцира другите.

Тој би избрал „жртва“ и ја нападнел со секакви навреди. Жртвата ќе се лути и ќе се обиде да го казни својот напаѓач. Заслепен од бес и целосно затворена свест поради навреди, жртвата правела грешка по грешка и арогантниот студент ќе ја однесел победата.

Еден час, дошол редот и на самиот учител, самурај. Сепак, за разлика од другите, тој не обрнувал внимание на ученикот, но смирено продолжи да им го пренесува знаењето на своите студенти.

Арогантниот млад човек продолжувал со својата тактика, но самурајот останал целосно мирен. Неговата смиреност и стабилност толку почнала да го иритира напаѓачот за на крајот да се повлече и си замина.

Кога заминал, студентите го прашале самурајот зошто молчел за сите тие навреди.

Можевте да го предизвикате на борба и еднаш за секогаш да научи лекцијата, рекле студентите.

Мудриот самурај на тоа одговорил:

Омразата, зависта и навредите треба да се сфатат како подарок што не треба да се прифаќаат. И ако не го прифатите подарокот, тогаш на кого уште ќе му припаѓа? Додека не ги прифатите, овие грди чувства остануваат кај оној што ги подарува.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris