Ментални проблеми и сомнителна смрт – трагичниот живот на принцезата Дијана никогаш не престанува да фасцинира

17 август, 20200
Annotation 2020-08-17 154510

Животот на принцезата Дијана инспирираше нова претстава, документарна серија и четвртата сезона од ТВ серијата „Круна“.

Поминаа скоро четвртина век од нејзината смрт, но принцезата Дијана сепак нè интригира повеќе од нејзините снаи Меган и Кејт заедно, иако со деталите од нивните животи во реално време се занимава целиот Интернет, додека во нејзиното време водечката улога во информирањето на јавноста имаа таблоидите кои на крајот ја однесоа во смрт. Нејзиниот тажен и турбулентен живот во меѓувреме стана предмет на безброј шпекулации и уметнички прилагодувања, а наскоро чекаат дури три нови!

Од панк до принц

Оваа недела беше објавено дека долго подготвуваната премиера на претставата „Дијана“, чија премиера на Бродвеј требаше да се одржи во март, ќе биде прикажана преку стриминг на Нетфликс поради пандемијата на корона вирусот. Претставата е во режија на добитникот на наградата Тони Кристофер Ешли, а Дајана ќе ја игра младата Џеана де Вал, која претходно блескаше во панк-шоуто, „Американски идиот“, наградено со Греми, засновано на албумот на групата Green Day.

Покрај новото шоу, на Нетфликс треба да се појави и документарната серија „ Being Me: Diana “, која наводно треба да се справи со психолошките проблеми што ги имала покојната принцеза. Договорот со продуцентите на серијата го потпиша принцот Хари, а самиот се отуѓи од кралското семејство со чија контрола на Дијана и беше тешко да се помири. Британските медиуми очекуваат дека четириделната документарна серија на Нетфликс ќе предизвика ново невреме кај кралскиот двор, каде што прават се од себе за да ја одржат бајката за кралското семејство чиј живот беше во многу погледи далеку од идиличен.

Во согласност со договорот што им овозможува да го искористат ликот на Дијана, како и другите жители на Бакингемската палата, со настаните на кралскиот двор се занимава и популарната серија на Нетфликс „Круна“, која собра безброј награди во првите три сезони.

Малку позната актерка

 Во четвртата сезона, која треба да се емитува годинава, конечно ќе се појави ликот на принцезата Дијана, играна од младата британка Ема Корин, која досега има одиграно само неколку споредни улоги, меѓу кои најимпресивните во серијалот за криминал „Пениворт“, базиран на стрипот DC Comics. Со оглед на тоа дека „Круната“ се заснова на вистински настани, но е и зачинета со голем слој на фикција, веруваме дека кралското семејство ќе биде особено заинтересирано за тоа како ќе се прикаже омилената трагична принцеза.

За гледачите ширум светот, ова сигурно ќе доведе до нови шпекулации за нејзиниот живот и неговиот трагичен крај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi