Момчиња откриле златни шипки во вредност од 80.000 евра додека играле во куќата за време на забраната за движење

24 мај, 20200
Насловна

Две француски момчиња пронајдоа две златни шипки во вредност од 80.000 евра, играјќи во семејна куќа во селото за време на карантин поради пандемија на корона вирус.

Семејството на десетгодишникот реши да го напушти Париз веднаш откако француската влада воведе карантински мерки и се пресели во семејната куќа во Вандем, југо-западно од главниот град.

Момчињата сакале да направат куќа од гранки, лисја и чаршафи во градината, па татко им им рекол да ги земат старите ќебиња на баба ми од плакарот во собата за гости, пренесува SeeBiz.

„Додека гo вадеа ќебето од плакарот, од него испаднаа два прилично тешки предмети“, рече Филип Ројак, локален антикуар и колекционер за францускиот BFMTV

Момчињата не ги интересирале необичните предмети, па ги вратиле во плакарот, но кога му кажале на нивниот татко што се случило, тој ги замолил да му ги донесат оние необични предмети, мислејќи дека тие се држачи за ножеви од бабата.

Кога одблизу погледнал, го повикал Ројак и му испратил фотографии, по што антихуарот објаснил дека тоа се две златни шипки, од кои секоја тежела еден килограм.

И двајцата беа понудени на интернет аукцијата на аукциската куќа „Ројак“, а нивната вредност беше проценета на 40.000 евра по парче.

Утврдено е дека нивната баба ги купила во 1967 година и дека имаат и сертификат за купување.

– Цената на златото се зголеми како резултат на пандемијата на корона вирус, па затоа ќе почекаме малку подолго за вредноста на лостовите да порасне уште повеќе. Тие би можеле да добијат најмалку 100.000 евра – процени Ројак.

Момчињата не беа подготвени да се откажат од вредното откритие без компензација, па нивните родители ветија дека ќе градат базен во градината

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris