МРАЧНА ТАЈНА НА СЛАВАТА НА ДУА ЛИПА И РИТА ОРА! Позади сето тоа се кријат ТИЕ

1 август, 20200
Viral

Некогаш, интелектуалци и политичари се бореа за независно Косово и ја промовираа идејата за Голема Албанија, а денес очигледно, нивната улога ја презедоа популарните пејачи!

Прво, Дуа Липа побара Косово да се нацрта на мапата на Apple и да се промовира Голема Албанија, а потоа нејзината колешка Рита Ора ги повика сите други пејачи со албанско потекло да ја поддржат оваа иницијатива.

Дали пејачите станаа најдобри лобисти за идејата за независно Косово и дали нивниот успех на светската сцена е резултат само на нивниот талент или можеби парите на оние чии претензии ги поддржуваат?

Има приближно исто толку српски имигранти во Велика Британија, колку што има и албански, а сепак ниту еден пејач со српско потекло не постигнал голема слава таму. Дали им недостасува талент или едноставно српските пејачи немаа соодветна финансиска поддршка?

Рита Ора и Дуа Липа не знаат за вакви проблеми. Штом станаа полнолетни, и двете брзо го освоија пазарот со своите хитови. Без оглед на тоа што нивно главно занимање е музиката, тие секогаш се залагале за политичката идеја за независно Косово и го потенцирале нивното домородно, илирско потекло.

„Тезата за некаква автохтонија, т.е. дека Албанците се домородци на Балканскиот Полуостров, не соодветствува со историски факти, особено не во контекст на современата албанска нација. Историската наука е точна и со право може да се тврди дека Албанците не се домородци на овие простори, туку биле формирани во текот на претходните векови. Модерните Албанци се тука веќе неколку векови, но тие не се ниту потомци на Илирите, ниту Дарданците, ниту други антички племиња или народи, тие, како и многу други народи, дојдоа во периодот на раниот или развиениот среден век. Овие области постепено се формираа во посебна етничка заедница “, објасни историчарот Дејан Ристиќ.

Оваа етничка заедница е многу хармонична и поврзана, дури и кога е далеку од татковината. Иако ниту со години не живеат на Косово, ниту Дуа ниту Рита не ја пропуштаат можноста да промовираат независно Косово и да ги повикаат нивните албански колеги да го сторат истото. Една од нив е Ера Истрефи, позната по еден неславен гест.

Албанците исто така си ги присвоија и донациите на Немања, ајварот, Милош Обилиќ, па дури и Никола Тесла.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris