Зошто губи ПИГМЕНТ? 3 причини зошто косата понекогаш ПОБЕЛУВА пред триесетата година и начини како да го спречите тоа

1 август, 20200
lea-dubedout-N6STB5KbRUU-unsplash-1536x1024

Дознајте што би требало да избегнувате за да ја зачувате вашата природна боја на коса што подолго

Кога станува збор за косата, секоја жена посакува да има бујни и сјајни прамени цело време.

Меѓутоа, кога косата почнува да седи во тинејџерските денови, или во 20-тите години, ние користиме боја и други хемиски производи за да ги покриеме седите влакна.

Сепак, многумина не разбираат зошто косата губи пигмент и станува сива…

Тоа е главно природен процес на кој не може да се влијае премногу, а главните причини за тоа се:

Хормони

Според истражувањата, многу хормонални нерамнотежи предизвикуваат косата да почне да седи предвремено. Хормоните го нарушуваат меланинот, така што пигментацијата на косата е отсутна и останува без боја, пишува ПинкВила.

Недостаток на витамини и минерали

Косата може да стане сива, исто така затоа што во нашето тело немаме доволно витамин Д и витамин Б 12. Овој недостаток го намалува нивото на биотин, што предизвикува нашата коса да стане сива.

Оштетување од топлина

Кога косата е премногу изложена на УВ зрачење и постојано се третира со електрични средства, кои ја загреваат косата, како пегла и фигаро, станува оштетена и со тек на време може да изгуби пигмент. Како и кожата, косата не реагира добро на топлина и треба да биде заштитена од прекумерно изложување на кој било од нејзините извори.

Како да се спречи предвремен обелување на косата?

Масажа

Постојат одредени природни масла, како кокосово и рицинусово масло, кои помагаат во зајакнување на косата и зачувување на нејзината боја. Со масирање и триење на овие масла на скалпот, ќе го зголемите волуменот на вашата коса и ќе ја интензивирате циркулацијата.

Заштита од топлина

Кога излегувате и сонцето е премногу силно, а температурата е премногу висока, треба да размислите за тоа  да ја покриете главата со шал или да користите серуми, лосиони и спрејови за коса со УВ-фактор за заштита.

Здрава исхрана

Секако, здравата исхрана игра значајна улога во намалувањето на бројот на сиви влакна и зголемување на пигментот. Јадете добро избалансирани оброци за да нема недостаток на одредени потребни хранливи материи во вашето тело, што потенцијално може да предизвика предвремено белеење на косата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris