На марс се појави нешто ОГРОМНО И ЗАСТРАШУВАЧКО

2 август, 20200
mars

Како стрелки на часовник, еден чуден облак се врати на површината на Марс. Овој долг, тенок облак беше забележан на 17 и 19 јули со помош на камера за визуелен надзор (ВМЦ) прикачена на Марс Експрес, сателит кој е во орбитата на Марс од 2004 година.

Овој облак е повторлива карактеристика на Марс, која се појавува секоја година над вулканот „Arsia Mons“, висока 20 километри, што се наоѓа во близина на екваторот на Марс.

Облакот изгледа како вулканско виножито, но не е поврзан со кој било вид на вулканска активност.

Составен од воден мраз, облакот се формира по задниот наклон на вулканот, поточно на страната што не е свртена од преовладувачките ветрови.

Продолжениот облак на „Arsia Mon“, или како што се нарекува и AMEC, може да достигне должина од околу 1800 километри. Неверојатно, може да стане доволно голем за телескопите да видат од Земјата.

АМЕС се формира секоја година за време на летниот сончев период на планетата, кога јужната хемисфера на Марс добива најмногу дневна светлина.

Овој чуден облак се формира во раните утрински часови, се акумулира во текот на следните неколку часа, а потоа се распрснува. Овој метеоролошки циклус на раѓање и смрт обично трае околу 80 дена.

Последниот циклус АМЕС се случи пред две години. Претходните набљудувања беа направени од Марс Експрес во 2015, 2012 и 2009 година.

Годините на Марс траат двојно подолго од Земјата, затоа што една година на Марс трае 687 дена на Земјата, па оттука и долгите одложувања помеѓу годишните циклуси на АМЕК.

Формирањето на овие водни ледени облаци може да има нешто заедничко со количината на прашина присутна во марсовата атмосфера, но научниците треба да научат многу за овие гигантски издолжени облаци, како на пример кога за прв пат се појавија и зошто се формираат толку рано наутро.

Марс не е единствената планета со заинтригантни облаци. Атмосферските формации на Јупитер се уште поимпресивни, содржат волшебни облини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris