НАУЧНИЦИ ЈА ОТКРИВААТ ТАЈНАТА НА СТОНЕХЕНГ: Геохемиските истражувања откриваат од каде потекнуваат 50-те огромни камени блока

30 август, 2020
x1-1-660x450

Научниците ја решиле тајната на Стоунхенџ, пронаоѓајќи го местото каде потекнувале повеќето мегалити што го сочинуваат овој популарен споменик во Вилтшир, Англија, благодарение на примерокот на основниот камен, што се чувал во САД со децении – вести кои се проверуваа низ целиот свет на 29 јули. Се разбира, ова е мистерија стара илјадници години. Самиот факт дека е откриена мистерија што може да се спореди со мистеријата за градење пирамида не е мала работа! Ако не живеевме во свет на војни, насилство и епидемија на коронавирус, таквите вести сигурно ќе бидат од многу поголемо значење.

Стоунхенџ го фасцинира локалното население со својата убавина и прекрасен изглед, како и милиони туристи кои го посетуваат секој ден. Ова се огромни камени блокови, поврзани со масивни архитравски греди, кои стојат на периметарот на круг со дијаметар од сто метри и внатрешен прстен составен од пет трилитски блока (парови вертикални блокови поврзани со хоризонтален блок). Оваа мегалитска градба во близина на градот Салисбери во јужна Англија сè уште беше во неолитскиот ритуален простор поврзан со лунарни и соларни култови, а веројатно и астрономска опсерваторија. Блоковите се распоредени во форма на потковица отворена на северо-исток, така што сончевата лента на денот на летната краткоденица го осветлува централниот олтар. Археолошките истражувања идентификувале три фази во нејзината изградба.

„Стоунхенџ I“ (3000 п.н.е.) е кружна област со дијаметар од 100 метри, граничи со висок земјен насип и ров, во чии рамки има серија од 56 правилно распоредени вдлабнатини за дрвени столбови, кои подоцна беа отстранети (т.н. Обри дупки).

„Стоунхенџ II“ (2900 – 2400 п.н.е.) припаѓа на доцниот неолит, како местото служело како гробишта со кремации.

„Стоунхенџ III“ (2550 – 1600 година п.н.е.) ја содржи првата камена конструкција на монолитни правоаголни блокови што била додадена неколку пати.

На почетокот на раното бронзено време, околу 1500 година п.н.е. Кр., градбата е напуштена.

Друидите не се градители

Но, кој го изгради Стоунхенџ? Постојат стотици митови и легенди за тоа. Значи, се зборуваше за Данците, Римјаните, Саксонците, Грците, Египќаните, Феникијците, па дури и Атлантанците и вонземјаните. Дури и денес, најраспространето популарно верување е дека Стоунхенџ бил изграден од келтски свештеници – друиди. Ваквите теории започнале да се шират во 17 век од страна на англиските археолози Џон Обри (1626-1697) и Вилијам Стукли (1687-1765), кои биле импресионирани од убавината на Стоунхенџ, како и од келтската претхристијанска култура. Освен тоа, Стукли и самиот стана друид.

Сепак, денес сигурно знаеме дека тоа е невозможно. Користејќи ја модерната техника за запознавање со јаглерод-14, експертите откриле дека Стоунхенџ III бил завршен повеќе од илјада години пред Келтите да емигрираат во британските острови, па целосно ја отфрлаат „теоријата на дроидите“.

Голем „оргонит“

Но, науката не оспорува дека Стоунхенџ бил аџилак почитуван за терапевтските својства на надгробните споменици од стечак уште пред пет илјади години. Ова го потврдија резултатите од историските ископувања, објавени во Лондон во септември 2008 година.

„Болните и повредените отидоа во Стоунхенџ поради лековитата моќ која им се припишува на мегалитите“, рекоа Тимоти Дарвил, раководител на одделот за археологија на Универзитетот Борнмут и Гефри Вејнрајт, претседател на Здружението на археолози во Лондон.

„Посебната боја на блоковите, донесена од каменолом оддалечен 250 км, доведе до верба во нивните терапевтски својства“, додаваат експертите.

Текови на енергија

Според овие современи теории, подготовките биле сложени и барале строги процедури. Атлантите најпрво би формирале длабока земјена комора, градејќи вештачки ридови или копајќи под земја. Потоа, тие ќе ја постават комората со внимателно избрани камени блокови кои имаат специфични својства. По изградбата на дрвен таван, тие би го покриле со неколку слоеви глина и земја. Во секоја фаза, ќе се избере одредена боја и вид на почва затоа што беше важно да се менуваат слоеви на органска и неорганска материја. На крајот, целиот објект би бил покриен со земја и грмушки. Корисниците на ваквите комори беа релаксирани, прочистени и духовно избалансирани. Тие отишле во подземните простории верувајќи дека енергетските текови ќе ги подмладат нивните умови и тела. Британскиот археолог offефри Биби (1917-2001) проценува дека дури девет слоеви на земјата се наоѓаат под Стоунхенџ.

Откривање на мистеријата

Научниците велат дека нема директен доказ за откривање на техниките за градба што ги користеле градителите на Стоунхенџ. Со текот на годините, разни автори споменуваа секакви анахронистички и натприродни методи, обично тврдејќи дека, поради нивната огромна големина и маса, толку многу камени блокови е невозможно да се движат со конвенционални методи.

Но, геохемиските истражувања сугерираат дека 50 од 52 огромни светло жолти камени блокови, познати како Сарсенс, потекнуваат од наоѓалиштето од 25 милји во Вест Вудс, на работ на областа Вилтшир Марлборо Даунс. Сарсен се подигнати во Стоунхенџ околу 2500 година п.н.е. Најголемиот е висок 9,1 метри, а најтешкиот има 30 тони.

„Сарсени го формираат култниот внатрешен круг и централната мегалитска структура (два вертикални камења кои поддржуваат хоризонтален камен) на потковиците во Стоунхенџ. Тие се огромни “, рече геоморфологот од Универзитетот во Брајтон, Дејвид Неш, кој го водеше истражувањето, објавено во Science Advances.

„Како тие беа префрлени на оваа локација е предмет на шпекулации“, додаде Неш. „Со оглед на големината на камењата, тие или беа влечени или транспортирани со тркала до Стоунхенџ. Не ја знаеме точната рута, но барем сега имаме почетна и крајна точка “.

Патека со помали камења од Стоунхенџ доведе до Пемброкшир во Велс оддалечена 250 километри, но потеклото на сарсен не можеше да се идентификува. Клучните информации беа обезбедени од сарсен примерок, изолирани за време на конзерваторската работа кон крајот на 1950-тите, кога беа вметнати метални потпори за стабилизирање на испукани мегалити.

Основниот примерок беше дониран како сувенир на човек по име Роберт Филипс, кој работеше за компанија вклучена во конзерваторска работа и беше на местото за време на дупчењето.

Филипс го зеде примерокот со него кога емигрираше во САД во 1977 година, живеејќи во Љу Јорк, Илиноис, Калифорнија и на крајот на Флорида, рече Неш. Во 2018 година, Филипс одлучи да го врати примерокот во Велика Британија за истражување. Тој почина оваа година.

Истражувачите анализирале фрагменти од примерокот за да утврдат геохемиски отпечаток на сарсенот од кој е извлечен примерокот. Печатењето одговараше на каменот што сè уште се наоѓа во Вест Вудс и со сите, освен двајца сарсани од Стоунхенџ.

„Се надевам дека заради она што го дознавме, луѓето ќе разберат повеќе за огромниот потфат на Стоунхенџ“, истакна Неш.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris