Научниците ТЕСТИРАА 14 Видови Заштитни Маски! Одлучија Кои Се Најдобри!!! Прочитајте Овде…

12 август, 2020
dreamstime-xxl-183269198

Новата нормална во светот, покрај тоа што оддалечува, вклучува и носење заштитни маски. И додека не се најде вакцина за вирусот корона, ќе треба да се придржуваме до дадените препораки.

Маските се задолжителни во јавниот превоз и во затворен простор. Поради можниот нов бран на коронавирус во есен, можно е дека тогаш ќе треба да ги носиме надвор.

Но, не сите маски се исти и не ни овозможуваат еднаква заштита. Тим на научници од универзитетот „Дјук“ одлучи да спроведе истражување за да открие кој вид маска обезбедува најголема заштита.

Тие тестирале 14 маски, од професионални N95, кои најчесто ги носат здравствените работници, до плетени.

За време на тестирањето и ширењето на респираторните капки, научниците користеле метод што вклучувал ласерски зрак и паметен телефон, како и црна кутија. Вертикалното размножување на ласерскиот зрак создаде тенка површина на светлина што минуваше низ отворите на кутијата лоцирана и од левата и од десната страна. На фронтот е отворот преку кој зборуваа лицата учеснички на тестирањето. На задниот дел од кутијата бил поставен паметен телефон, односно неговата камера со која е снимена светлината, која е расфрлана во сите правци откако респираторните капки поминаа низ тој ласерски зрак додека зборувала за предметот. После експериментот, компјутерски алгоритам ги брои капките снимени од видеото.

Во распитот, најпрво е снимен говор без маска, а потоа следувало со маска. Секоја маска била тестирана 10 пати.

Според резултатите од тестот, најголема заштита обезбедуваат маските N95, а три-слојните хируршки маски, како и двослојните памучни маски, се покажаа како многу ефикасни.

Тестирани се и други видови на еднослојни памучни маски, како и маски N95 со вентили, кои се покажаа како помалку ефикасни од маските без вентили. Имено, вентилот овозможува да тече воздухот, што значи дека преку маската можат да поминат повеќе капки.

Најнизок резултат на тестот беше даден на т.н. маски за гејтер, честопати користени од тркачи. Не само што таквите маски не го намалуваат бројот на капките, поради видот на материјалот што распаѓа поголеми капки во помали, така што тие полесно се шират низ воздухот.

Лошата ефикасност во стопирањето на ширењето на капките е прикажана од многумина.

Без оглед на тоа што мислите за маските и добрите и лошите страни за нивно носење, се чини дека ќе мора да ги навикнеме уште некое време и да се надеваме дека тие ќе помогнат во спречувањето на ширењето на инфекцијата и вирусот на корона.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris