Научниците предупредуваат: Загадувањето и уништувањето на животната средина повеќе ги загрозува тревопасните отколку месојадните животни!

12 август, 2020
желка

Хербиворите се соочуваат со поголем ризик од истребување во однос на карниворите, без разлика дали се работи за цицачи, птици или влекачи.

Хербиворите претрпеле поголема стапка на истребување во последните 50 илјади години во споредба со останатите членови од ланецот на исхрана, а тој тренд трае и до денес.

Најзагрозени се тревопасните влекачи како желките и големите тревопасци како слоновите.

Научниците заклучуваат дека на тој тренд веројатно влијалеле неколку причини, но се чини дека одредени дејства на човекот влијаат на тоа.

Загадувањето, како и загрозување на природните живеалишта имаат диспропорционално влијание на малите птици хербивори.

Постојат и исклучоци, месојадци кои живеат во морињата, чиј ризик од истребување е поголем, што значи дека се соочени со поголем егзистенцијален притисок од копнените месојадци.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris