Не брзајте никаде! Сè што е одредено ќе се случи: 7 Зен правила за посреќен живот!

29 јуни, 20200
џдцфвгбх

Зен будизмот високо ја цени медитацијата и се фокусира на интуицијата. Всушност, Зен е нешто што секој треба да го доживее во одреден момент од својот живот.

Овие 9 принципи на Зен можат да го подобрат вашиот живот:

1. Нема потреба да брзате

За сè во овој живот е потребно време. Непотребното брзање секогаш води кон грешки.

2. Сè има свое време и место

Нека животот продолжи. Сè што е предодредено да се случи, ќе се случи кога сме подготвени за тоа. Нема потреба да брзате никаде.

3. Ние мора да живееме во сегашноста

Утре не ни е ветено никому, затоа мора да живееме во сегашноста и да уживаме во секој момент како да е последен. Не дозволувајте да се каете утре за работите што не сте ги направиле.

4. Бидете љубезни секогаш

Бидете љубезни секогаш кога имате шанса. Така човекот станува подобар и животот се исполнува. Направете добри дела без да очекувате ништо за возврат, направете го тоа од срце.

5. За да најдете мир, мора да престанете да размислувате премногу Иако сме навикнати да анализираме сè што се случува, откажувањето од оваа навика може да донесе внатрешен мир. Човечкиот ум е ужасно место и нема ништо полошо од тоа да дозволите мислите да бесмислено талкаат низ овие отворени простори.

6. Обезбедете му на телото доволно спиење

Недостаток на сон ги нарушува сите функции на телото.

7. Пред да преземете акција, размислете за последиците

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris