НЕ Е ШЕГА, СЛАДОЛЕДОТ ГИ ТОПИ МАСНИТЕ НАСЛАГИ! 7 дневна диета со сладолед која ќе ви помогне брзо да ги намалите килограмите

24 август, 2020
zena-sladoled

Истражувањата од Центарот за здрава исхрана во Колорадо покажаа дека сладоледот, доколку се консумира како додаток на здрава диета, може да ги стопи масните наслаги и да ја намали телесната тежина за пет до осум килограми месечно.

Во што е „трикот“?

Тајната состојка во оваа храна што брзо гори е калциумот. Според најновите студии, дебелите луѓе кои земале додатоци на калциум ја намалиле телесната тежина за 26 проценти и стопиле дури 38 проценти повеќе масни наслаги од луѓето кои биле на „нормална“ нискокалорична диета, без никакви додатоци во исхраната.

Зошто делува?

Нутриционистите велат дека бидејќи диетата со малку минерали го спречува согорувањето на калории. Кога нашето тело не добива доволно калциум, поголемиот дел од маснотиите се акумулира во масните клетки, поради што тие буквално се размножуваат.

Исто така, оваа храна содржи и други минерали кои се многу важни за одржување на балансот на исхраната и кои спречуваат забавување на метаболизмот. И ако метаболизмот работи добро, тогаш губењето на тежината оди побрзо.

Општи правила

За да се ослободите од вишокот килограми што е можно побрзо и полесно, треба да следите неколку основни правила:

* никогаш не прескокнувајте оброци;

* пијте најмалку осум чаши вода секој ден;

* подгответе ја целата храна во маслиново масло;

* обидете се да јадете сладолед што е можно побавно (15-20 минути), затоа што тоа време е потребно за да се создаде чувство на ситост;

* никогаш не јадете сладолед директно од семејната кутија затоа што ќе ви биде потешко да престанете „навреме“;

* освен сладолед, не се препорачува јадење други слатки, како и масна храна;

* 3-5 дена неделно (половина час) правете аеробик вежби, а 2-3 дена неделно (20 минути) правете вежби за зајакнување на мускулите.

Ден 1

Појадок: чаша млеко, 2 интегрални тост лепчиња, лажичка мед

Ручек: сладолед во корнет, 1 праска

Вечера: 80 гр посна пршута или шунка со варена брокула и малку тврдо сирење, 1 парче интегрален леб, зелена салата зачинета со маслиново масло и сок од лимон

Ужина: 2 лажици млечен сладолед

2 ден

Појадок: чаша јогурт, 2 интегрални тост лепчиња, парче посна шунка

Ручек: 2 лажици сладолед, 2 праски или 2 кајсии

Вечера (3 избори):

* 70 гр тестенини со сецкани домати, маслиново масло и босилек

* 6 лажици овесна каша или пченица микроб со чаша млеко

* салата од моцарела и домати зачинета со маслиново масло

Ужина: чинија со овошна салата по ваш избор со лажичка сладолед

3 ден

Појадок: чаша млеко, 2 интегрални тости, лажичка џем

Ручек: сладолед на стап, 2 праски или 2 сливи

Вечера: 80 гр козјо сирење со домат, 1 интегрален ролна, печени пиперки зачинети со маслиново масло

Ужина: 2 лажици сладолед со малку шлаг

4 ден

Појадок: чаша јогурт, 2 интегрални тост лепчиња, парче безмасно сирење

Ручек: сладолед во корнет, ½ банана

Вечера: чинија супа од зеленчук со 60 гр ориз, 70 гр безмасна пршута или варена шунка, салата од морков зачинета со маслиново масло и сок од лимон

Ужина: чаша диви бобинки со лажичка сладолед

5 ден

Појадок: чаша млеко, 2 интегрални тост лепчиња, лажичка мед

Ручек: чаша овошен сладолед, 2 парчиња диња или 1 парче лубеница

Вечера: бела риба (гримаса или морска риба) на скара со магдонос и малку маслиново масло, мешан зеленчук на скара (модри патлиџани, тиквички, пиперки) со малку маслиново масло, 1 парче интегрален леб

Вечера: 2 лажици млечен сладолед

6 ден

Појадок: чаша млеко, 2 интегрални тост лепчиња, лажичка џем

Ручек: сладолед на стапче, чаша цреши или 2 праски

Вечера: 150 гр морска храна салата или 80 гр рижото со риба и морска храна, зелена салата зачинета со маслиново масло и сок од лимон

Закуска: ладен млечен пијалок со лимон

7 ден

Појадок: чаша јогурт, 2 интегрални тост лепчиња, парче безмасно сирење

Ручек: 2 лажици овошен сладолед, 2 парчиња диња

Вечера: 80 гр тестенини со зеленчук и маслиново масло, 60 гр фета сирење, доматна салата со малку маслиново масло

Ужина: 2 лажици сладолед со вкус на кафе

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris