Нека ни е Бог на помош! Вонземјанците кога ќе видат и чујат што се им имаме ипратено…Voyager веќе седум години лута низ космосот, веќе одамна не е во Сончевиот систем!

30 јуни, 20200
vonzemjani

Во септември 2013 година, НАСА објави дека “Voyager 1” ја напуштил сончевата патека и преминал во сферата на ѕвездите,на отворен простор.Тоа беше првиот предмет од Земјата што ја напуштил орбитата.

Оваа година, првите инструменти на вселенскиот брод ќе бидат исклучени, а до 2025 година, и останатите ќе престанат да работат. Научниците ги исклучија фотоапаратите од земјата уште во 1990 година, со цел да заштедат енергија за понатамошното патување на “Voyager 1” низ вселената.Последната фотографија што тој ја направи беше сина точка (Земја) во црниот свемир. Во 1990 година, леталото помина низ орбитата на Плутон и продолжи понатаму. Леталото пристигна во појасот на Купер во ноември 2004 година. Сега, затоа, тој е во звездената сфера. “Voyager 1” ќе стигне до првите цивилизации дури по 40 000 години.

Леталото со себе носи позлатена плоча со звуци и слики од Земјата. Плочата е, всушност, изработена од бакар и е позлатена, и се наоѓа во капсула. Што се наоѓа во неа?

Како прво, испративме упатства до вонземјаните за тоа како се пушта плочата, а упатството би им користело и на денешните генерации кои не знаат да користат грамофон, затоа што технологијата се промени многу брзо.

На плочата има различни звуци, како што се автомобили, автобуси, трактори и возови. Вонземјаните ќе слушнат и чукање на срцето, сирени, крвавења од овци,звуци од ветер, морски бранови, дожд, крекање на жаби, лаење на улични кучиња,звуци од оган, човечки стапки, разговори, бакнежи и мајка која разговара со бебето. Концертот со број 13 на Бетовен беше исто така снимен на плочата.

Комитетот што одлучи што ќе испратиме го водеше Карл Саган, познат писател. Тие заклучија дека не треба да испраќаме слики од војни, несреќи,сиромаштија, болести, криминал и други лоши работи кои се секојдневие на Земјата. НАСА исто така не дозволи испраќање на слика на гол маж и жена како се држат за раце како Адам и Ева.

Покрај звуците, тие испратија и 115 фотографии од различни сцени од Земјата, некои се во боја, а повеќето се во црно-бело. Тоа се познатите градби на Големиот Ѕид на Кина, Таџ Махал, овци во пустина, човек кој јаде, жена во продавница и слично. Тие исто така испратија слики од нарциси и црвени дрвја, морски коњчиња и делфини.Покрај фотографиите, постојат математички формули, приказ на ДНК, фетуси и процес на настанок и развој на човекот. Американците исто така ги испратија координатите на Земјата во однос на другите планети, како и структурата на Земјата, а на многумина не им се допадна тоа во тоа време, затоа што сметаа дека не е мудро да се открие положбата затоа што не се знае дали вонземјаните се мирни.Саган сакаше да ја испрати песната на Битлси „Here Comes The Sun“, но издавачот побара 50 000 долари, пренесува “Новости”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris