Некои мајки потешко се поврзуваат со бебињата, што да се прави во таква ситуација?

19 август, 2020
Annotation 2020-08-19 122005

Врската меѓу мајката и детето од раната детска возраст може да помогне во градењето доверба и безбедност.

Некои родители лесно се врзуваат со новороденчето, додека на други им е малку потешко или им треба повеќе време. Овде можете да научите како се развива приврзаноста, како да се зајакне врската помеѓу вас и вашето бебе и што можете да направите ако откриете дека врската не доаѓа лесно.

Постојат многу можни причини поради кои се чувствувате неспособни да се врзете со вашето бебе и само затоа што се чувствувате така денес не значи дека ќе биде така засекогаш.

Кога конечно ќе стигне вашиот долгоочекуван пакет на радост. Во прегратка, го гледате детето и не чувствувате ништо. Вие не сте презаситени од радост или среќа и не сте презаситени со љубов и слатки емоции онакви какви што сте замислиле дека ќе биде, како што ви рекле дека треба да биде.

Се прашувате: Бев толку возбудена за ова бебе и сега кога е тука, воопшто не чувствувам врска. Што не е во ред со мене?

Прво, знајте дека не сте сами и дека овие чувства ги делат и други. Постојат многу можни причини поради кои не се чувствувате во можност да се поврзете со вашето ново бебе и само затоа што се чувствувате така денес не значи дека ќе биде така засекогаш, пишува Хаф Пост.

Врската меѓу мајката и детето од раната детска возраст може да помогне во градењето доверба и безбедност.

Еве пет едноставни начини на кои мајките можат да изградат силни врски со своите бебиња.

Поминете што повеќе време во раните денови по раѓањето на вашето бебе, овозможувајќи контакт на кожа со кожа. Студиите покажуваат дека овој контакт ви помага да ослободите ендорфин, што резултира во смирување и смирување за вашето дете. Наскоро вашето дете ќе го препознае вашиот допир, мирис и чувство во споредба со другите.

Разговарајте и пејте со вашето бебе. Дозволете му да го слушне звукот на вашиот глас уште од почеток, без разлика дали пеете приспивни песни или едноставно објаснувате како менувате облека за бебиња.

Новороденчињата можат да го препознаат гласот на нивната мајка од моментот на раѓањето.

Направете контакт со очите со вашето бебе. Иако видот сè уште се развива, новороденчињата можат да видат околу 12 инчи пред нив, така што кога имате бебе, не заборавајте да го погледнете и неговиот поглед. Вашето дете ќе започне да го препознава вашиот лик.

Бидете сигурни дека вие и вашиот партнер сте главни луѓе кои се грижат за хранење на вашето бебе. Доењето може да помогне да се создадат силни врски помеѓу мајката и бебето, но хранењето со шишиња исто така може да ја зајакне врската помеѓу вас и вашето бебе, како и врската на вашето бебе со партнерот. Кога го храните вашето бебе, држете го блиску, остварете контакт со очите, пејте или зборувајте нежно и посветете му го целото внимание на вашето новороденче за тоа да се чувствува смирено и спокојно за време на хранењето.

Исполнете ги потребите на вашето бебе. Вие не можете да го расипете детето. Всушност, колку повеќе се врзувате со вашето бебе, толку повеќе ќе ги научите на доверба. Ако вашето дете се чувствува уверено во нивната приврзаност кон вас, тие веројатно ќе пораснат како посамостојно возрасно лице.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris