НЕМА ДА ВИ СЕ ВЕРУВА КАКВИ ГРОБИШТА ИМА ВО РОМАНИЈА!!! Што се има по Балканов…

7 јуни, 20200
romanija

Споменикот е секогаш син, а вообичаено на него има слика на починатиот и некоја активност што ја направил, а под сето тоа стихови кои ги откриваат најтемни тајни од животот на починатиот, но напишани на хумористичен начин.

Ова гробиштата во Романија е единствена по смешните цитати и стихови од животот на починатиот кои се испишани на сините споменици. Овие селски гробишта се наоѓа во Сапанта и станаа вистинска туристичка атракција.

Првиот споменик на овие екстравагантни гробишта е подигнат во 1935 година, кога столарот Jоан Петрас го направил првиот шарен споменик. Учествувал во погребалните обичаи, на кои биле раскажувани разни анегдоти, а сето тоа се превело во стихови, па почнал да ги пишува на споменици. Неговите сограѓани ја прифатиле идеја и почнале да ги изработуваат спомениците кај него.

Тој се продолжил да се занимава со тоа се до неговата смрт во 1977 година, а потоа оваа традиција ја продолжи и неговиот ученик Думитру Поп Тинча. Кога некој ќе починел, семејството на починатиот одело кај Тинча за да направи споменик. Споменикот е секогаш син, а вообичаено има слика на починатиот и некоја активност што ја правел, а под тоа стихови кои ги откриваат најтемни тајни од животот на починатиот, но напишани на хумористичен начин. „Под овој тежок крст лежи мојата свекрва … Обидете се да не ја разбудите, затоа што ако таа дојде дома, ќе ми ја скине главата“, се некои од смешните стихови на спомениците.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris