„О, тој е здрав, дури и не му треба преглед, видете како изгледа“- лекарите со предрасури кон спортистите. Дали причина за смртта на Мајкл Оџо беше Ковид-19?

8 август, 20200
798679_partizanzvezdaklsfinale9356_ls

Се појави информација дека Оџо боледувал од Коронавирус пред еден месец…

Веста за смртта на Мајкл Оџо ја погоди цела Србија во петокот околу пладне …

Младиот кошаркар, кој делуваше како човек со полна сила, го загуби животот на 27-годишна возраст на тренинг во Белград.

Како што се испоставува, причина за смртта е срцев удар, а според информациите со кои се среќаваме, се споменува и дека Оџо боледувал од коронавирус пред еден месец.

Кошаркарот беше член на Црвена звезда до последниот ден од животот, сепак, тој веројатно ќе ја продолжеше кариерата во друг клуб, бидејќи не беше во плановите на Саша Обрадовиќ за следната сезона.

По повод трагичните вести и сè почестата смрт на младите луѓе на спортските терени, контактиравме со познатиот кардиолог на КБЦ, др. Синиша Павловиќ, кој кратко ни даде одговори на некои прашања поврзани со овој случај.

Да започне со тоа, која е главната причина за оваа смрт, бидејќи од година во година сме сведоци на зголемување на бројот на починати спортисти?

– Многу е тешко да се утврди, тоа е медицински феномен. Познато е дека повеќето смртни случаи на спортисти се случуваат во Италија, а според некои истражувања е откриено дека „хипертрофичната кардиомиопатија“ главно е виновна за ваквиот исход. Да се ​​објасни, тоа е примарна срцева мускулна болест која се карактеризира со симетрична или асиметрична хипертрофија на левата комора без присуство на кое било друго системско или срцево заболување што може да предизвика хипертрофија на левата комора.

Дали мислите дека лекарите кои се занимаваат со преглед на играчи, доволно внимание обрнуваат на нив и детално вршат прегледи или мислите ли дека тоа не е случај кај нас?

– Знаете како, на обичен преглед, тој дефект ако воопшто постои и не може да се види. Потребно е детално да се набљудуваат преку ултразвук, но магнетната резонанца е најдобро решение и ќе Ви ги даде сите информации без грешка затоа што има увид во сите зони на срцето и ќе ви даде вистинска слика за можна болест – вели д-р Павловиќ, а потоа продолжува:

– Моето искуство е дека лекарите имаат предрасуди и не им посветуваат доволно внимание на спортистите. Тие гледаат како изгледа тој, има мускули, дека е затегнат и веднаш мислат „О, тој е здрав, дури и не му треба преглед, видете како изгледа“. Напротив, треба да провериме сè како што треба, затоа што во последно време сме биле сведоци на сите видови случаи. Јас лично го познавав Мајкл Оџо, тој изгледаше буквално како гигант и не е ни чудо што лекарите имале предрасуди кон тоа.

Исто така, имаше информации дека Оџо страдал од Коронавирус пред еден месец. Мислите ли дека е паметно за спортистите да се вратат на тренинг веднаш по добивањето на негативен тест?

– Тоа е катастрофална грешка. На човечкото тело му треба многу време за да се опорави, бидејќи е познато дека Коронавирусот, исто така, напаѓа некои срцеви мускули и предизвикува промени во нив. Според истражувањето, едно лице по коронавирус не треба да прави никакви спортски активности најмалку 3 до 6 месеци, но сето тоа е различно како што можете да видите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi