ОБОЖАВАТЕ ДА РЕШАВАТЕ КРСТОЗБОРИ? Еве како тоа влијае на вашето ментално здравје

27 август, 2020
crossword-818827_1920-1536x862

Крстозборите се омилена забава на многу луѓе, а веројатно нема ниту една личност што не се обидела да ги реши барем еднаш.

Верувале или не, крстозборките постоеле со векови, а поставувањето на зборови во редови и колони постоело во античкиот римски град Помпеја, додека тие биле исклучително популарни во Англија во текот на 19 век.

Сепак, пронаоѓачот на современи крстосници со крстозбор се смета виолинистот Артур Вин, виолинист кој стана новинар за време на неговиот живот, дебатирајќи во неделното издание на списанието “ New York Wold“ , кога тој ги дизајнираше крстозборот за делот „забава“.

Крстозборите на Вин брзо станаа познати меѓу читателската публика па според тоа, тие го зазедоа своето постојано место во весниците.

Се разбира, не помина многу време пред да започнат дискусиите и научните тестови, како тие влијаат на умот, дали го стимулираат или дури и ја исфрлаат рамнотежата во случај на неуспех.

Денес, скоро сите нации имаат свои крстозбори  и она што сите го имаат заедничко е дека еден збор го олеснува решавањето на следниот.

Позитивни страни

Кога зборуваме за позитивниот ефект на крстозборите, не можеме да го игнорираме истражувањето од колеџот „Кинг“, каде научниците откриле дека редовните решавања крстозбори имаат позитивен ефект врз мозокот, а истото сознание може да се примени и кај луѓе кои редовно решаваат загатки со броеви.

Во истражувањето учествувале околу 20 000 луѓе на возраст меѓу 50 и 96 години, пренесува „Greek.hr“.

Знаеме дека тоа влијае на здодевноста, но има и други добри страни.

Го подобрува вокабуларот

Основата на секоја загатка со крстозбор се зборови.

Научниците тврдат дека е лесно да се препознае нечие ниво на образование, професија и социјален статус само по начинот на кој зборува.

Јазиците не се тешки за учење, но вежбањето е друга приказна.

Од таа причина, крстозборите ги подобруваат вербалните вештини, пишува на wealthwords.com.

Тие ги зачувуваат меморијата и когнитивните функции

Различни студии покажаа дека оние кои редовно решаваат крстозбор, имаат моќ на мозокот на некој 10 години помлад од нив.

Научниците и истражувачите откриле дека решенијата ќе добијат најмногу когнитивни придобивки од крстозборите со тоа што постојано се предизвикуваат себеси. Може да се предизвикувате уште повеќе со крстозбори со тоа што ќе изберете потешки, ќе го ограничите времето или дури и ќе решите крстозбор на друг јазик, велат тие на блогот за крстозбор.

Го успорува губењето на меморијата и ги ублажува симптомите на деменција

Неколку студии покажаа дека решавањето крстозбор го ублажува губењето на меморијата за две и пол години кај оние кои развиваат деменција.

Во слични студии, истражувачите откриле дека оние кои веќе се изложени на ризик од Алцхајмерова болест или потешки форми на деменција најмногу имаат корист од крстозборите.

Им помагаат на луѓето да се зближат кога се решаваат во групи

Студиите покажаа дека решавањето крстозбор во групи е исклучително корисно за вашата мозочна функција.

Тие ја подобруваат брзината на размислување и разговор и ги зајакнуваат социјалните врски и поврзаности, тврдат на порталот за заштита на живот.

Ослободува од стрес

Многу студии покажаа дека луѓето кои страдаат од вознемиреност се поуспешни во задачите за кои е потребна концентрација – како што се крстозборите, во споредба со другите активности за кои повеќето луѓе сметаат дека „се релаксираат“.

Иако мислењата на научниците се различни, докажано е дека крстозборките на некој начин го поддржуваат здравјето на луѓето и функцијата на мозокот.

Затоа, земете го пенкалото во рака и „фрлете се“ на вашиот омилен крстозбор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris