Одговорот на вечното прашање: Дали компирот е поздрав ако не се лупи?

30 јуни, 20200
kjmlkmlkm

Многу е вообичаена заблуда дека сите хранливи материи се наоѓаат во кората од компири. Но тоа е далеку од вистината, вели нутриционистот Констанс Браун-Ригс, додавајќи дека повеќе од половина од хранливите материи се во самите компири. Единствената важна состојка што ја губиме ако лупиме компири се влакна, тврди таа, додавајќи дека станува збор за околу 1 грам влакна.

Неизлупените компири со средна големина имаат околу 2 грама, а излупени 1 грам влакна. Иако кората содржи и витамин Ц и калиум, со лупењето се губи занемарлива количина на овие состојки. Имено, средните компири содржат околу 629 милиграми калиум и 27 милиграми витамин Ц, а излупените компири имаат околу 150 милиграми калиум и 4,5 грама витамин Ц – вели тој. Содржината на вредни состојки со кои се компирите богати, секако зависи од видот, но оваа храна сигурно заслужува малку повеќе внимание отколку што добива. Повеќето луѓе не мислат дека компирот е богат со квалитетни јаглени хидрати и многу важни хранливи материи, вели Браун-Ригс. Според студијата објавена во списанието „Академија за исхрана и диетика“, компирот, во споредба со многу видови зеленчук, има висока содржина на осум важни хранливи материи – калиум, влакна, протеини, витамини Е и Ц, калциум, железо и магнезиум. Во разумни количини, вклучете во вашето мени, советува нутриционист.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris