Ова е најголемиот лифт во светот сместен во паркот сличен на Аватар!

27 ноември, 2020
лифт

Националниот парк Џангџијаџи, шума во Хунан, Кина, е познат по карстните формации во форма на висок столб и има голема сличност со лебдечкиот пејзаж на вонземскиот свет Пандора од филмот Аватар.

Еден од најдобрите начини да се доживее оваа област е да се вози на највисокиот лифт на отворено во светот. Стаклениот лифт Бајлонг е изграден на страната на карпа во националниот парк и нуди зачудувачки поглед на карстните формации. Висока е 326 метри.

Лифтот Бајлонг се состои од три кабини, од кои секоја може да прими дури 46 посетители за помалку од две минути по патување.
Служи како лесен влез во некои од главните атракции на паркот.

Лифтот е завршен во 2002 година, но не стана веднаш познат. Локалните експерти и научници првично го критикуваа проектот велејќи дека изградбата на лифтот, која започна во 1999 година, го оштети природниот пејзаж.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit