Ова место личи на бајка, а всушност е пекол

28 август, 2020
dallol volcano ethiopia 1

Mногумина нема да се сетат ако ги прашате кое е најжешкото место на Земјата, да ви одговорат вуклан. Но овој е таков, иако е најнизок.

Се работи за Далолу, вулкански кратер во пустината Данакила во Етиопија, се наоѓа верувале или не на 82 метрипод морското ниво.

Во своето опкружување има бројни извори и неколку гејзери, кои локалното население ги нарекуваат „кисели зелени рибници“.


Иако има бајковитиот колорит, кој потсеќа на сцена од некој научно фантастичен филм, научниците ќе ви кажат дека оваа совршеност е вистински пекол на Земјата. Поради висината на температурата во близина на вулканот нема услови за живот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris