Ова сигурно не го знаевте! Бизарни факти за храната

16 ноември, 2020
храна

Без разлика дали јадете за да живеете или живеете за да јадете, едно е сигурно дека не можеме да живееме без храна. Храната не е само дел од човечката потреба, туку и задоволство. Без оглед на тоа колку различни јадења пробате или готвите, дали навистина знаете што јадете?

30 факти за храна за кои не сте знаеле!
Хранливата храна чини 10 пати повеќе од „нездравата“ храна.
Пилешкото содржи 266% повеќе маснотии отколку пред 40 години.
Состојка наречена „соалентен“ го заменува дневниот внес на хранливи материи
Португалците први донесоа компири, домати и чили во Индија.
Индија е најмалиот потрошувач на месо по лице.
Медот е единствениот производ кој не пропаѓа, и може да преживее 3000 години.
Најмногу украдена храна во светот е сирењето.
Динамитот е направен од кикирики.
Нема храна што ги содржи сите потребни хранливи материи освен мајчиното млеко.
100% сок од портокал е 100% вештачки.
Чоколадото некогаш се користеше како валута.
„Кастореум“, состојка што се додаваше на бонбоните и печените колачи со вкус на ванила, што всушност е тајна од аналните жлезди на дабарот.
Човекот е роден со желба за слатки.
Кечапот се користел во 1800 година како лек против дијареја.
Ескимите користат ладилници за да спречат замрзнување на храната.
Пилешкото Тика Маса е популарно јадење во Индија, но всушност е измислено во Гласлоу (Шкотска).
Јаболката доаѓа од сортата роза.
Сите делови на јајцето се јадат, како и лушпата богата со калциум.
Околу 70% од црвеното месо консумирано во сиромашните земји е козјо месо.
Кикириките не припаѓаат на ореви, туку на мешунки.
Бананите помагаат во борбата против депресијата.
Медот се прави од нектар и делови што ги повраќаат пчели.
Компирите го засилуваат WIFI сигналот и се користат за тестирање на сигнали во авијацијата.
Сладоледот што се користи во рекламите е всушност пире од компири за да не се стопи за време на снимањето.
Јаболката е подобра за будење наутро отколку кофеинот.
Медот влегува во нашиот крвен систем за помалку од 20 минути, бидејќи пчелите веќе го вариле.
Доматите и краставиците се овошје.
Зрели брусница, можат да скокаат како гумени топчиња.
Алиумфобијата е страв од лук.
Конзумирање на големи количини цвекло ја претвора розовата урина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit