Оваа торта се правеше во секој дом за новогодишната ноќ во поранешна Југославија: Едноставна, но прекрасна! (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

28 декември, 2020
238143_-mg-9161_ls

Време е да размислите што ќе подготвите за новогодишната ноќ. Наш предлог е убава, старомодна торта

СОСТОЈКИ:

150гр ореви

2 јајца

60гр шеќер

1 ќесичка ванилин шеќер

200мл млеко

100мл масло

270гр брашно

1 ќесичка прашок за пециво

10 лажици шеќер

6 лажици брашно

150гр чоколадо

10 лажици шеќер

6 лажици вода

50гр бисквити

ПОДГОТОВКА:

Добро изматете ги јајцата и шеќер. Постепено додавајте го шеќерот. Додадете ванилин шеќер, млеко и масло. Додадете брашно и прашок за пециво. Промешајте со рака и додадете мелени ореви.

Истурете во подмачкана и побрашнета тава и печете го бисквитот на 180С – 35 минути.

Подгответе ја глазурата: измешајте 10 лажици шеќер и 6 лажици вода, а потоа растопете го шеќерот. Тргнете од оган. Додадете чоколадо, ореви и мелени бисквити. Промешајте

Прелијте преку бисквитот, посипете со сецкани ореви, изладете ги и послужете.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber