Овој водопад исчезнува во пештерата и секој се плаши да се доближи: Нешто што не смеете да го правите таму!

25 август, 2020
pećina

Водопадот на клисурата Батара се наоѓа во Либан во пештерата позната како „Пештера на три моста“, во недопрен предел стар околу 160 милиони години!

Пештерата беше откриена пред  нешто повеќе од 60 години, а истата беше истражена и мапирана пред само триесет години.

Водопадот е најзастапен за време на пролетта кога снегот околу пештерата се топи и кога ќе исчезнат големи количини на вода со звук на гром во бездна од длабочина од 255 метри

Научниците ја обоиле водата во осумдесеттите за да можат полесно да се следат, а во таа пригода откриле дека таа извира во блиското село Маргарет ал-Гаагир

Со понатамошно истражување, откриено е дека водата создала пештера во текот на милениумот – прво го создаде првиот мост, потоа вториот, и конечно третиот.

Оваа пештера се смета за една од најважните геолошки формации на планетата, а секој обид да се инсталира опрема за планинарење беше одбиен со цел да се зачува недопрената природа за 160 милиони години.

Исто така, не е препорачливо да се пристапи кон водопадот, бидејќи влажните карпи можат да бидат многу лизгави, а пештерата е длабока 255 метри.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris