Пилешко во сос од вино

30 август, 20200
pilesko

Фантастичен вкусен ручек!

Состојки:

 • 500 гр пилешко бело месо и батаци
 • Сол, бибер
 • 6 тенки ленти сланина
 • 250 гр печурки
 • 1 голем морков
 • 2 главици кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица доматно пире
 • 2 лажици брашно
 • 2 чаши црвено вино
 • 1 чаша пилешка супа (коцка)
 • 1 лажица ракија/бренди, малку нане
 • 3 лажици путер
 • свеж магдонос

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Ставете сол и бибер на пилешкото, а сланината испржете ја додека не стане крцкава.

Пржете го пилешкото во плитка, голема тава додека не добие златна боја. Извадете го пилешкото, а во истата тава во малку масло испржете ги исечканите печурки, кромидот и морковот.

Додадете го и ситно исечканиот лук и пржете уште една минута. Потоа истурете го доматното пире и промешајте. На крајот додадете го брашното и мешајте додека смесата не се соедини.

Постепено истурајте од виното, супата, а потоа и ракијата. Вратете ги пилешкото и сланината во тавата. Додадете нане, сол и бибер и доведете ја смесата до вриење.

Откако ќе зоврие, покријте го со капак и ставете го во рерна 30 минути. Извадете го пилешкото од тенџерето и ставете го на чинија.

Вратете го тенџерето на плочата за готвење на средна топлина, додадете путер и мешајте околу 10 минути додека сосот не се згусне. Кога сосот ќе се згусне, вратете го пилешкото и вратете сè во рерната.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris