План за исхрана за чистење на телото – 7 ДЕТОКС ДЕНА

17 мај, 20200
Detox smoothies

Идејата зад оваа програма за детоксикација е да го исчисти телото од токсините, да се одмори и да се лекува.

Детокс планот се заснова на зеленчук, овошје, протеини, житарки и здрави масти.

 Првите неколку дена менито се состои од 80% течност (смути, сокови и супи), како и обилна вечера.

Се препорачува секој ден да започнете со чаша млака вода со лимон, за да спречите пад на шеќерот во крвта.

Запомнете да шетате секој ден барем еден час. Туширајте се со топла и ладна вода. Телото ќе ви биде благодарно.

* Исхраната со детоксикација не е погодна за деца, тинејџери, стари лица, како и за жени во бременост и доење.

Четири сигнали дека на вашето тело му треба детокс:

Ви недостасува енергија

Ако спиете доволно, но се заморувате, можеби е време да земете во предвид детоксикација бидејќи токсините што се формираат во вашето тело, од извори како што е храна или воздух, можат да ве лишат од енергија.

Детоксикацијата ќе му овозможи на телото да ги избрка овие супстанции и да ве натера да се чувствувате полесни и посилни.

Вие не можете да изгубите тежина

Ако сте работеле напорно за да изгубите тежина, но не гледате резултати, можно е токсините да бидат присутни во вашето тело.

Храната што треба да јадете во тој случај вклучува свеж спанаќ, морков, краставица, домати, авокадо и чиа семе.

Имате проблеми со кожата

Одеднаш ќе добиете осип и мозолчиња, што не е вообичаено за вас. Можеби вашата кожа е толку сува затоа што проблемот доаѓа одвнатре. Особено ако не пиете доволно вода, пушите и пиете алкохол.

Не можете да спиете

Кога телото е полно со токсини, сепак се бори ефикасно да ги извршува своите природни функции. Тоа може да влијае на спиењето. Детокс ќе му овозможи на вашето тело да биде во склад со природата и да функционира нормално.

Нутриционистички план за чистење на телото

1 ден

Појадок

Освежувачки шум: Измешајте 250 мл кокосово млеко, една банана, 80 гр замрзнати малини и две лажички овесна каша со цимет.

Бранч

Сок од ѓумбир: Направете сок од еден портокал, два моркови, 100 гр спанаќ, половина лимон, половина лажичка ѓумбир и една краставица.

Ручек

Зелена супа (две порции): Истолчете ја главата на сецкан лук со половина сок од лимон и целер, ситно исецкан. Додадете половина лажичка ким, половина лажичка брокула и карфиол, потоа и коријандер. Промешајте во половина лименка грав и вметнете ја во блендер со 300 мл вода.

Бранч

Освежете се со нане: Измешајте во блендер една праска, краставица, целер, грст свежо нане и половина лажичка ѓумбир.

Вечера

Лосос / пилешко со зеленчук: Подгответе филе со лосос или пилешко филе (по желба) за печење во фолија. Истурете исечкана жолта пиперка, една сецкана тиквичка и три печурки на неа. Во сезона со суви зачини додајте и сок од лимон. Печете на 180 степени Целзиусови 20 минути. Служете со 100гр. спанаќ.

2 ден

Појадок

Измешајте протеини: Измешајте 250 мл бадемово млеко, 100 гр боровинки, една лажичка протеин од коноп, две лажици овесна каша и една лажица путер.

Бранч

Зголемете го со цвекло: Направете еден сок од цвекло, две стапчиња од целер, два моркови, едно јаболко и краставица.

Ручек

Супа: Промешајте во половина краставица, половина црвен пипер, половина жолт пипер, една главичка од лук, половина кромид и половина конзерва сос од домати. Мешајте додека да стане кремаста смесата.

Додадете лажичка балсамико оцет, маслиново масло и малку зачинете пред сервирање.

Бранч

Сок од ѓумбир

Вечера

Едно парче пилешки гради зачинето по желба, на скара и сервирано со 100гр.грашок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber