По мозочен удар – посебен начин на живот!

3 август, 2020
mozocen udar

Оние што преживеале инфаркт или мозочен удар не смеат да се опуштаат. Дури ни медикаментозната терапија што ја пропишува лекар не штити секогаш од повторни напади

По прележана васкуларна катастрофа, лекарите, по правило, пропишуваат лекови за разредување на крвта или антикоагуланти (ацетилсалицилна киселина, клопидогрел), кои спречуваат лепење на тромбоцитите и создавање тромбови опасни по живот.

Излегува дека, од една страна, лепењето на тромбоцитите треба да се потисне толку што ќе спречи развој на тромбоза, а, од друга, да не се предизвика крвавење опасно по живот (од желудникот и цревата на пр.).

начин на живот

Меѓутоа, ниту ацетилсалицилната киселина ниту клопидогрелот во стандардните дози без контрола не гарантираат постигнување на потребниот резултат, бидејќи организмот може да биде отпорен на нив или да не ги усвојува. Не само што тоа го прави лекувањето непродуктивно туку дури е и опасно – на неговата подлога може да дојде до повторен миокарден инфаркт или мозочен удар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris