СКАНДАЛ! “Ќе произведувме вакцини против корона вирусот, но за “нус појавите” НЕ ОДГОВАРАМЕ! (Видео)

3 август, 20200
doktor


Астра Зенека е една од 25-те фармацевтски компании ширум светот која веќе тестира вакцини за „Ковид-19“ врз луѓето и се подготвува за масовно производство на вакцини за милиони луѓе. Ова е врв за британската фармацевтска компанија, бидејќи нејзината пазарна вредност се искачи на 70 милијарди фунти. Тие штотуку пријавија плата од 12,6 милијарди долари, што самите ја направија во последните шест месеци. Но, и покрај здравиот биланс, Астра Зенека не прифаќа одговорност за какви било несакани ефекти од кои можат да страдаат кандидатите за вакцинација. Со други зборови, компанијата е целосно заштитена од тужби од луѓе кои биле вакцинирани и кои имаат несакани ефекти, без оглед колку се тешки или долготрајни овие несакани ефекти.


Добер одби да ги именува земјите што наредија вакцина од компаниите, иако многу големи западни земји веројатно се на тој список. Британската влада ја подготвуваше вакцината, купувајќи 250 милиони дози од различни оддели. Во меѓувреме, Америка е далеку пред кривата; имаат посебна правна рамка во која ниту една фармацевтска компанија не се соочува со тужби за значителни несакани ефекти на вакцините во случај на „итни случаи во јавното здравство“. Ова законодавство, познато како „акт за ПРЕП“, е резултат на голем напор за лобирање од страна на американската фармацевтска индустрија и законот беше воведен и покрај силното спротивставување од групите на потрошувачи. Ова значи дека доколку вакцината не ве убие или ве повреди, не можете да ги тужите тие компании.


Бидејќи постои виртуелна гаранција дека вакцината во главната програма за вакцинирање ќе биде штетна за некои луѓе или дека дури би можела да ги убие, некои земји имаат воспоставено посебни јавни средства за да платат обесштетување на болните. СЗО го поддржува овој модел на компензација, кој ќе го финансираат даночните обврзници за сите апликанти за вакцини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris