После Дуа Липа, нова провокација: Албанската манекенка малтретираал возач од Србија (ФОТО)

5 август, 20200
Annotation 2020-08-05 193336

Албанската манекенка Лорена Халити се пофали на својот профил на Твитер дека му пушта албански песни на српски возач додека се вози во Убер.

View this post on Instagram

Day 5❤️

A post shared by Lorena Haliti (@lorenahaliti) on

Потоа, тој им се пожали на нејзините работодавци за директната провокација, објаснувајќи дека не е во ред од нејзина страна, затоа што тој ја врши својата работа професионално и правилно, додека таа препознала по име и презиме дека е Србин.

Како што изјави во пријавата, таа на социјалната мрежа Твитер објавила дека „му пуштала албанска музика на српскиот возач“, и додала смајли.

Тој исто така во е-поштата на жалбата изјави дека односот меѓу Албанија и Србија е сè уште многу чувствителна тема и дека го загубил својот татко во војната и е сигурен дека во спротивна ситуација, како што рече, ако и пуштел српски песни, таа уште побрзо ќе упатела тужба за компанијата.

„Замислете свет каде еден Германец му пушта нацистичка музика, на еврејски возач? Или каде човек од Турција му пушта турска музика на возач од Ерменија“, напиша тој, меѓу другото.

Кога предметот започна да се шири и кога Убер ја избриша својата сметка на нивната платформа, таа го избриша твитот во кој се фали за своите постапки и тврдеше дека „Убер ја поддржува ксенофобијата и етничката дискриминација“, па тие ја забранија.

“Јас веќе нема да премолчам. Вашиот српски возач поднел тужба до мојот работодавец затоа што пуштав албанска музика додека се возам. Вие продолживте да ја поддржувате ксенофобијата и етничката дискриминација, забранувајќи ме без никаква истрага. Ова е одвратно и неподносливо”, напиша таа.

Како и на постовите на „Дуи Липа“, имаше многу коментари на овие твитови:

„Го заслужи тоа“, „Косово е Србија“, „Остави ги мрежите“, „Во тојот избришан твит јасно се гледа дека имаш намера да го испровоцираш возачот“, „Браво за Убер“, „Замолчи, грешиш“, беа само некои од коментарите на постовите на Лорена.

Ве потсетуваме дека прашината сè уште неслегна, откако пејачката Дуа Липа на социјалните мрежи објави фотографија од „Голема Албанија“, барајќи од „Епл“ да го стави Косово на нивната мапа, а потоа како гостинка во една емисија, таа препорача на домаќинот да го проба албанскиот специјалитет – ајвар.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris