Занимливости за бакнувањето: Може да го продолжи животот, а некои мислат дека мајмуните не научиле да да бакнуваме

5 август, 2020
Screenshot_2020-08-05 Zanimljivosti o ljubljenju Može produžiti život, a neki misle i da su nas ljubiti 'naučili' majmuni

Британскиот зоолог Дезмонд Морис верувал дека човекот го развил бакнување преку „имитирање“ на хранење на мајмунот. На овој начин, најпрво се утешија гладните деца, а потоа прерасна во знак на покажување љубов.

Бакнувањето е толку вообичаен начин за давање љубов што луѓето ретко се прашуваат што стои зад тоа и што вели науката за тоа. Сепак, постојат интересни факти за овој чин.

1. Бакнувањето можеби еволуирало од техниката на хранење

Според списанието „Scientific American“, британскиот зоолог Дезмонд Морис во 1960 година шпекулираше дека бакнувањето се развило од однесувањето на мајмуните. Прво, мајките џвакале храна за своите млади, а потоа ќе ги хранат, уста на уста и со затворени усни. Морис верува дека ова подоцна се развило на начин да ги утеши и смири гладните деца, а потоа да покаже љубов и приврзаност.

2. Бакнувањето не е целосно инстинктивно

Можеби чувствувате дека бакнувањето е инстинктивно, со оглед дека е вообичаен знак на наклонетост и љубов, но не е вродено дело кое секое човечко суштество едноставно знае да прави автоматски. Едно истражување од 2015 година открило дека бакнувањето не е универзален начин за изразување желба и љубов. Всушност, според истото истражување, постојат голем број култури и племиња во Африка, Нова Гвинеја и Амазон, каде луѓето не се бакнуваат.

3. Може да ви помогне да живеете подолго

Студијата спроведена од германски лекари и психолози открила дека мажите кои ги бакнувале своите жени секое утро, со помала веројатност одат на боледување, се со помала веројатност да имаат сообраќајни несреќи, да заработат повеќе пари и да живеат околу пет години подолго од оние што не го сториле тоа. Според истражувачите, објаснувањето е дека оние што го сакаат партнерот наутро, денот го започнуваат со позитивен став.

4. Може да мислите на бакнежот како „душкање“

Во една студија од 2000 година спроведена од Универзитетот во Лозана во Швајцарија, експертите откриле дека жените претпочитаат мириси на потенцијални партнери чии гени се различни од нивните, што во теорија би им овозможило да имаат деца со посилен имунолошки систем. Овие откритија сугерираат дека бакнувањето е клучен, „кучешки“ начин за добивање информации за некого.

5. Првиот бакнеж е доволен за жената да донесе одлука за својот партнер

Една студија од 2007 година открила дека жените можат да изберат потенцијален партнер по првиот бакнеж. Студијата испитала 1.041 хетеросексуалци и открило дека бакнувањето за жените е важно кога одлучуваат дали сакаат да запознаат некого или не.

6. Бакнувањето е добро за врска

Ако сакате малку да ја зајакнете врската, обидете се почесто да се бакнувате. Без разлика дали станува збор за кратки бакнежи во текот на денот или нешто повеќе страствено, зголемувањето на бројот на бакнежи што ги давате и примате може да ја подобри вашата врска. Една студија од 2013 година откри дека бакнувањето може да ви помогне да се чувствувате повеќе приврзани кон партнерот.

7. Мажите и жените се бакнуваат од различни причини

Студијата со нешто повеќе од 1.000 студенти на универзитетот Албани откри дека мажите и жените претпочитаат различни техники и имаат различни причини за бакнување. Во основа, жените се бакнуваат за да откријат дали сакаат да излезат со некого, додека мажите го прават тоа за да се чувствуваат добро.

8. Размената на плунка може да го подобри имунолошкиот систем

Една студија од 2014 година објавена во списанието „Microbiom“ открила дека паровите кои често се бакнувале, со поголема веројатност ја делат истата микробиота, што доведува до посилен имунолошки систем.

9. Бакнувањето може да ги зголеми вашите шанси да доживеете оргазам

Една студија за 2018 година открила дека жените имаат поголема веројатност да дојдат до оргазам кога страсно се бакнуваат за време на сексот.

10. Добриот бакнеж ве прави среќен

Според „Healthline“, бакнувањето на мозокот ослободува еден куп хемикалии и хормони кои прават да се чувствувате добро, вклучително и окситоцин, допамин и серотонин.

Овие хемикалии можат да создадат чувство на еуфорија. Една студија од 2005 година открила дека бакнежот може да произведе толку многу допамин што чувството може да биде споредливо со она што го добивате со употреба на наркотици.

11. Бакнувањето може да помогне да се ослободите од алергии

Една студија од 2003 година од Јапонија, која опфати 90 лица, откри дека оние кои се бакнувале со своите партнери 30 минути на ден значително го олесниле плазматското ниво на невротрофин одговорно за појава на алергии. Истражувачите веруваат дека ова е затоа што бакнувањето може да го намали стресот, а стресот може да доведе до алергии.

12. Ова може да ви помогне да изберете партнер

Истражувањата откриле дека бакнувањето всушност може да биде многу важен дел од изборот на партнер. Една студија од 2013 година од Универзитетот во Оксфорд открила дека жените мислат на бакнување како исклучително важен дел од изборот на партнер.

13. Бакнувањето може да помогне при сјајот на кожата

Бакнувањето го зголемува протокот на крв во лицето, додека бројни мускули на лицето работат. Овој дополнителен проток на крв го стимулира производството на колаген и еластин, протеини кои му даваат на кожата сјај и младешки изглед.

14. Повеќето луѓе се потпираат надесно кога се бакнуваат

Студијата за 2017 година објавена во списанието „Scientific Reports“ покажа дека повеќето луѓе ја наведнуваат главата надесно кога ќе бакнат некого, па дури и не сфаќаат дека сами си го прават тоа.

15. Мозоците можат да се синхронизираат за време на бакнежот

Бакнувањето е исто така одличен начин за поврзување со партнерот. Една студија од 2014 година открила дека кога луѓето се бакнуваат, нивната мозочна активност се усогласува. Оваа синхронизација му помага на мозокот подобро да се разберете едни со други.

16. Бакнувањето може да го намали стресот

Хемикалиите и хормоните што се ослободуваат за време на бакнувањето можат да го намалат нивото на стрес. Друга студија открила дека само 15 минути бакнување може да го намали нивото на кортизол и со тоа да го ублажи стресот и вознемиреноста.

17. Постои причина зошто ги затвораме очите кога се бакнуваме

Студијата од 2016 година објавена во „Journal of Experimental Psychology“ открила дека кога ги задржувате очите отворени додека се бакнувате, со помала веројатност чувствувате сè што нормално чувствувате додека се бакнувате. Нашиот мозок не може истовремено да обработува визуелни и тактилни стимули, така што ако ви се отворат очите, премногу сте расеани да забележите како се случуваат другите работи.

18. Бакнувањето влијае на хормоните

Студиите покажуваат дека жените кои се во најплодниот дел од менструалниот циклус имаат поголема веројатност да изберат партнер кој изгледа генетски здрав и способен. Ова истражување исто така открило дека кога жените овулираат, тие веројатно ќе се бакнуваат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris