Постојат предупредувања дека вакцината може да не биде ефикасна кај оваа група на луѓе

8 август, 20200
tan2020-5-25726142560-815x458

Експертите веќе долго време предупредуваат дека прекумерната телесна тежина е главен фактор на ризик за корорнарна срцева болест.

Сепак, сега здравствените експерти стравуваат дека потенцијалната вакцина можеби нема да може да ги заштити дебелите луѓе, а со тоа и општата популација.

Претходните студии откриле дека вакцините се помалку ефикасни во случај на разни вируси, како и хепатитис Б кај дебели возрасни лица, што ги прави повеќе склони кон болести и тешки компликации како што се слабост на органи и смрт.

Затоа истражувачите веруваат дека слична ситуација ќе има и со вакцината против вирусот корона, особено во САД, која е втора земја во светот во однос на бројот на дебели луѓе, и каде вирусот корона однесе најголем број жртви.

  • Големото прашање е дали вакцината ќе биде ефективна кај овие луѓе. Може да функционира, но може да не биде толку ефикасна, вели д-р Чад Петит, доцент по биохемија и молекуларна генетика на Универзитетот во Алабама во Бирмингем.

Сепак, д-р Петит верува дека сè е подобро од ништо, и дека дебелите луѓе дефинитивно треба да ја примат вакцината, иако можеби не е толку ефикасна како и помалку дебелите луѓе.

  • Помалку заштита е подобра отколку воопшто никаква заштита – посочи тој.

Според Центрите за контрола и превенција на болести, дури 42,4 проценти од возрасната популација во САД е дебела, како и 18,5 % деца.

Дебелината е одамна познат како фактор на ризик за неколку хронични здраствени болести, вклучувајќи ги дијабетисот од тип 2, мозочни и срцеви удари и одредени видови на рак.

Зошто дебелината е опасна кај луѓе со корона ?

Д-р Едита Стокиќ, директор на КК „Војводина“, зборуваше за тоа на една од прес-конференциите.

  • Искуството покажува дека дебелината е повисок фактор на ризик за почести ковални заболувања, па дури и со зголемување на дебелината има зголемување на ризикот од хоспитализација, прием на интензивна нега или врска со механичка вентилација, уште поголема смртност – објасни таа и додаде дека дебелината и дијабетес тип два јасно се идентификуваат како фактори на ризик за корорнарна срцева болест SARS-CoV-2 – вели тој и продолжува:
  • Европската асоцијација за дебелина посочи дека сè до избувнувањето на епидемијата, за нас беше јасно дека дебелината е болест која е поврзана со појава на бројни компликации во оваа епидемија. Ова е нешто што треба да го земеме предвид, како за превентивни мерки, така и за третман и, се разбира, да го земеме предвид во иднина кога ја имаме вакцината во свои раце.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris