Подеднакво е лошо како алкохолот и цигарите! Еве што може да ви се случи ако СПИЕТЕ ПРЕМНОГУ ДОЛГО!

28 август, 2020
2310281_profimedia0548894235_ls

Спиењето и седењето премногу долго, се исто толку нездрави како пушењето и пиењето премногу алкохол.

Научниците од австралискиот институт спроведоа студија во која учествуваа повеќе од 230.000 луѓе на возраст над 45 години, кои истражуваа во врска со нивните нездрави навики.

Поставени им се прашања во врска со тоа дали се пушачи, колку алкохол консумираат, дали имаат здрава исхрана, дали биле физички неактивни, дали седеле премногу долго на работа, пред ТВ или компјутер (повеќе од седум часа) и дали спиеле премногу (подолго од девет часа).

Триесет проценти од нив позитивно одговорија на две до три прашања. Шест години подоцна, беше објавено дека починале 16.000 испитаници. Откриено е дека веројатноста за прерана смрт кај лица кои не се занимавале со физичка активност е 1,6 пати поголема отколку кај физички активни луѓе.

Студијата покажа дека комбинацијата на физичка неактивност, „седентарен“ начин на живот и спиење подолго од девет часа е поврзано со смртноста на повеќето истражувачи исто колку и комбинацијата на пушење и консумирање на големи количини алкохол.

Пушењето е поопасно од сите наведени ризици, а водачот на студијата рече дека конзумирање на повеќе од 14 алкохолни пијалоци неделно не доведува до ризик од предвремена смрт, но дека комбинираните шанси се тројно, и ако некое лице со премногу (или премногу малку) спиење, ризикот од предвремена смрт се зголемува за пет пати.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris