Пренесувањето на вирусот од комарци на луѓето обично се случува во август

17 август, 2020
11642127475f368b29d3e41747658616_v4 big

За само една недела, комарци заразени со вирусот Западен Нил се населиле на 11 места во Србија. Засега случај со треска на Западен Нил кај луѓето не е потврден, но докторите очекуваат дека тоа ќе се случи во секој момент.

Според најновиот извештај на Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут“, освен во Белград, Суботица, Сомбор, Зрењанин, Панчево, Краraљево, Палиќ и Апатин, минатата недела вирусот Западен Нил е откриен кај комарците во Парацин, Позаревац и Нови Сад. Во вакви ситуации, клучно е, велат експертите, да се задржи под контрола бројот на комарците во текот на целата сезона.

Пред две недели подигнавме шест авиони за три дена, така што има вкупно 18 авиони … после тоа видовме значителено намалување на бројот на комарци, така што видовме дека има ефект. Во понеделникот, за време на следењето, видовме пораст повторно на нивниот број, иако минимален, но се зголеми на девет локации, рече Милица Рајковиќ, раководител на услугата за лабораториско тестирање.

Пренесувањето на вирусот од комарци на луѓето обично се случува во август и септември, односно пред крајот на сезоната. Ова е време кога комарците ги менуваат домаќините и ги напаѓаат птиците и луѓето. Екстремно високите температури, исто така, влијаат на побрзиот развој на вирусот.

Иако овие крвоцицачи се многу вознемирувачки и опасни, има една позитивна работа за нив.

  • Ларвите од комарци филтрираат вода. Една ларва против комарци филтрира еден литар вода, објасни Рајковиќ.

Циркулацијата на вирусот Западен Нил е присутна во Европа уште од 1960-тите, но зголемување на бројот на заразени лица е забележано во последните две децении и има тенденција да се зголеми во иднина.

Славица Марис, епидемиолог во Градскиот институт за јавно здравје, зборуваше за тоа колку е опасно каснувањето од заразен комарец и што може да направи вирусот Западен Нил за нашиот организам.

  • Овој вирус е добро познат на сите нас, за прв пат беше откриен во 1937 година во сливот на Западен Нил и од тогаш постепено се шири во другите делови на светот, објасни д-р Славица Марис, додавајќи дека за прв пат е регистриран во 2012 година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris