Родителите користат фотографии од оваа жена за да ги исплашат сопствените деца, и еве што вели таа

13 август, 2020
Annotation 2020-08-13 215020

Нов, застрашувачки тренд се појави на социјалните медиуми и предизвика бура во јавноста

Имено, родителите ги снимаат децата додека им го/ја покажуваат новиот учител или учителка која ќе ги пречека на почетокот на годината. Сепак, за да направат шега, наместо нив на децата им покажуваат лица со посебни потреби за да ги снимаат нивните реакции кога ќе се исплашат и се смеат.

Едно од таквите клипови често содржи слика на активистката Лизи Веласкез.

Веласкез страда од ретка вродена болест, т.е. неонатален прогероиден синдром, поради што не може да се здебели, а тежи само 25 килограми.

Самата Лиза реагираше на одвратниот тренд во кој всушност ја исмеваат, а и испрати важна порака до родителите.

– Трендот во кој на децата им се покажуваат лица, па дури и бебиња со пречки во развојот за да се сними нивниот страв или смеа, не е нималку смешен – рече таа.

Таа посочува дека родителите треба да ги одгледуваат своите деца да имаат поголема емпатија кон луѓето кои се болни.

– Ако сте возрасен човек кој во животот има млад човек, ве молам, не ги подучувајте дека да плашат некој со некој што не личи на нив е добро добро. Ве молам, сè што треба да знаат овие деца за емпатија и љубезност кон другите, тие учат дома. Кога гледам фотографии на лица со посебни потреби кои се користат за вакви работи, едноставно имам задача да предупредувам за тоа и да апелирам колку е погрешно. Јас бев прогласена за најгрдата жена во светот, но јас само се родив специјална и уникатна, како и другите лица со посебни потреби – изјави таа за „Yahoo Life“.

Веласкез исто така ја коментираше важноста на родителите кои треба да бидат пример за своите деца.

– Кога децата се на училиште и во јавноста, клучно е да ги научите како да почитуваат некој што не личи на нив. Ако родителите се смеат на лицата со посебни потреби, тогаш децата исто така мислат дека тоа е добро. Зборувам во име на сите што се на мое место. Сега е клучно време да се бориме за нашите права – заклучи таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris