Сè повеќе луѓе се сомневаат во вакцините, но тие не се „анти-ваксери“

17 август, 20200
2428446785f3a6d6edfb38410190999_v4 big

Се чини дека се повеќе луѓе ширум светот кои беа за примање вакцина против корона вирус полека се бунат, а не се заговорници против вакцинација, односно здравствени работници. Што им пречи и дали имаат вистинска причина да бидат загрижени?

На пример, медицинска сестра од Флорида, Сузан Бејли, рече дека вакцината ја прима секоја година.

  • Јас не сум анти-ваксер. Моите деца добија вакцини за сите болести, но сепак не би ги вакцинирала за корона вирус. Сакам прво да видам доволно студии, за да видам како тоа влијае на здравјето подолг временски период, изјави таа за Си-Ен-Ен.

Се повеќе и повеќе луѓе ги споделуваат нејзините стравови. Тие не се екстремни кога станува збор за вакцинацијата, но тие се загрижени затоа што генерално веруваат дека се потребни минимум 18 месеци за да се тестира безбедноста, но и ефикасноста на вакцината против корона вирусот.

Нил Џонсон, научник од универзитетот Џорџ Вашингтон, објасни дека луѓето најчесто се загрижени за четири работи кога станува збор за ставовите за нова вакцина: дали е безбедна, дали е потребна, колку верува во институциите и фармацевтските компании и дали научниците се согласуваат во примената.

Државниот епидемиолог во Соединетите држави, Ентони Фаучи, уште порано истакна дека поширокото прифаќање на вакцината може да стави крај на пандемијата. Сепак, според истражувањето на АП / НОРЦ, дури половина од Американците се двоумат кога станува збор за примање на вакцината, а слично мислење преовладува и во Велика Британија.

Прашањето за вакцинацијата отсекогаш било проблематично во Европа и САД, но се чини дека сега се шири во остатокот од светот. Британски, кинески и американски компании спроведуваат тестови во Бразил, а таму луѓето протестираат на социјалните мрежи. Слично е во Јужна Африка.

Во Азија, претходните истражувања покажаа дека 95% од луѓето мислат дека вакцините се безбедни, но и таму се менуваат. На пример, во Индонезија, дури 15% од родителите не сакаат да ги вакцинираат своите деца против треска Зика.

Бидејќи сомневањата растат низ целиот свет, експертите веруваат дека се потребни различни стратегии пред да започнат со производство на вакцини. Однапред мора да се знае кој ќе ги произведува, кој прво ќе ги прими, а кој ќе ги дистрибуира. На крајот на краиштата, не е само прашање да ги убедите луѓето дека вакцината е безбедна – таа мора да биде.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi