Сен Тропе:Скапоцен камен на Азурниот брег (ФОТО + ВИДЕО)

28 август, 2020
СЕН ТРОПЕ

Некогаш класично рибарско село, сега е едно од најголемите модерни одморалишта.

Сен Тропе е мал крајбрежен град на француската ривиера, кој стана познат во 50-тите и 60-тите години на минатиот век, а го прослави француската актерка Брижит Бардо во времето кога зачекори на земјата на овој риболов град.

Прекрасно крајбрежје, груби села во околните ридести области, монументална архитектура, прекрасни локални вина, живописни мали плоштади и светски познатото пристаништ.

Кога преминувате од италијанското крајбрежје кон Франција и ги поминувате познатите елитни дестинации познати по нивниот не помалку познат француски шарм и гламур: Монако, Ница, Кан, пристигнувате во Сен Тропе, најсветлиот накит на Азурниот брег.

Ова модерно одморалиште се наоѓа практично на капа, и некогаш беше класично рибарско село со камени куќи и тесни улици, каде луѓето живееја скромно и вредно, како во повеќето медитерански места. Ништо особено не го одвојува од останатите крајбрежни градови на ривиерата.

Градот е исто така познат по огромниот број луксузни јахти, кои можете да ги видите додека шетате по ривиерата. Повеќето сопственици своето време го поминуваат на јахти, а навечер ќе ги видите како седат со пријателите и пијат вино на своето мини приватно парче рај.

 Луксузот е резервиран и за центарот на стариот град каде се наоѓаат бутиците на најголемите модни имиња. И некои од нив ги имаат своите хотели овде, па тука можете да имате комплетно посебно искуство.

Над градот се наоѓа катедрала која е изградена во 16 век.

Тој нуди прекрасен поглед на целиот град.

Едно од највисоките места е Музејот дел Анонците, во кое има спектакуларен број дела на познати сликари. Сместено е во куќа од 16 век и е познато по делата на Ван Донген, Вламинк и други уметници.

Ле Понче е најстариот и најубавиот дел на градот. Има остатоци од замокот Сафрен, поточно, само кулата останува денес.

Замокот бил дом на господарите кои со векови владееле со градот. Во близина е црквата Нотр Дам дел Аспокција, направена во барокен стил. Најубавата плажа во оваа област е Олаж де Тахити. Оддалечена е 4,5 км од градот, и претставува прекрасна песочна плажа.

Има голем број барови и кафулиња, а исто така е популарен и за спортови на вода.

Местото, во кое живеат околу 5.000 луѓе, го посетуваат неверојатен број од скоро 5 милиони туристи во текот на годината.

Невообичаена историја на имиња

Во 68 година, римскиот император Нерон ја отсекол главата на Троја, кој јавно признал дека е христијанин. Бродот, заедно со неговото тело беше фрлено во морето, но подоцна стигнал до местото кое го доби името – Свети Тропе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris