Шест совршени ефективни вежби за задникот и бутовите: Резултатите ќе ги видите на само неколку вежби!

15 август, 2020
ењљ

Чучњеви (клекнувања) се најдобри вежби за затегнување на долниот дел од телото, бидејќи тие се директно насочени кон задникот и бутовите, повеќе од кој било вид вежби. Започнете со основното движење, а потоа „надградете“ го со разни варијации кои сигурно ќе донесат фантастични резултати.

Вежба 1

Раширете ги нозете (тие треба да бидат пошироки од ширина на рамената) и поставете ги рацете на колковите. Спуштете се додека бутовите не се паралелни со подот, а потоа кренете ги потпетиците. Спуштете ги потпетиците и тоа е веќе едно движење. Повторете дванаесет пати.

Вежба 2

Со нозете оддалечени од ширина на рамената, спуштете се сè до подот додека прстите не го допрат подот (колку поблиску ви се прстите на нозете, толку подобро). Држете ги прстите на подот, подигнете ги колковите, истовремено кревајќи ги задникот кон таванот со колената благо свиткани. По враќањето на почетната позиција, повторете ја вежбата дванаесет пати.

Вежба 3

Поставете ги рацете на колковите и раширете ги нозете ширина на рамената. Станете и замавнете силно со десното стапало пред левата страна, како да ја удирате топката со внатрешноста на ногата додека ја движете десната рака напред и десната рака назад. Разменете страни за да завршите едно повторување. Повторете дванаесет пати.

Вежба 4

Ставете ги рацете зад главата (како на сликата) и ширете ги нозете на ниво на рамото. Застанете, кревајќи го левото колено на десниот лакт (како на сликата). Разменете страни за да завршите едно повторување. Повторете дванаесет пати.

Вежба 5

Раширете ги нозете во ширина на колкот, истегнувајќи ги рацете зад торзото. Застанете, кренете ја левата нога и спуштете ги градите додека не бидат паралелни со подот, продолжувајќи ги рацете напред. Разменете страни за да завршите едно повторување. Повторете дванаесет пати.

Вежба 6

Направете вежба со грб наспроти ѕидот, нозете заедно. Бутовите треба да бидат паралелни со подот, рацете на колковите. Одржувајте контакт на грбот и задникот со ѕидот и подигнете го левото колено кон градите. Станете. Разменете страни за да завршите едно повторување. Повторете дванаесет пати.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris