Страдање на славната сликарка: Во мојот живот се случиле две големи несреќи – едната е трамвај, а другата е Диего. Диего беше полоша

15 август, 2020
нм

Фрида Кало беше и останува една од најважните и најчудните жени на 20 век. Таа истовремено беше прекрасна и егзотична, самоуверена, силна, но исто така и мека, емотивна, посветена на идеалите. Како облека од црна коса, искапена во светлите бои на мексиканскиот фолклор, со црвен кармин како заштитен знак и додека лежеше неподвижна во болницата, таа претставува љубов и омраза, пркос и болка во исто време.

Таа беше првиот мексикански сликар чии дела беа изложени во познатиот музеј Лувр. Во животот има насликано 143 слики, од кои 55 се автопортрети.

Родена е во Магдалена Кармен Фрида Кало и Калдерон на 6 јули 1907 година. Нејзиниот татко беше германски уметник со еврејско потекло, фотограф и познавач на германската филозофија, а нејзината мајка беше необучена, но практична Мексиканка. Целиот нејзин живот, Фрида беше во врска, инспирирана од двете страни на нејзината позадина, во љубов со културни разлики.

Кога Фрида имала шест години, таа се разболела од детска парализа. Поради болеста, таа мораше да лежи долго време, издржувајќи силна болка. Уште од раните денови, таа научи да се справува со проблеми храбро и одлучно, ветувајќи се дека нема пречките да ја спречат да ја земе целата радост од животот, за жал, и целата болка што судбината ја имала наменето за неа. Таа доби голема поддршка од нејзиниот татко. Таа беше една од неговите шест ќерки, но најмила од сите нив. Тој ја охрабри и ја пофали како најхрабра и уникатна.

Болеста што ја надмина во детството на Фрида остави непријатен белег. Десната нога беше пократка и потенка од левата, а тоа беше неповолното што ја забавуваше на училиште. Таа го сврте својот хендикеп во нејзина корист. Ниту тогаш, ниту подоцна, таа не обрна внимание на потсмев. Таа одбра да стане лекар за да може да им помогне на другите да ги избегнат нејзините проблеми. Меѓутоа, кога имала осумнаесет години, имала сериозна сообраќајна несреќа.

Таа беше со своето момче Алехандро во автобус што се судри со трамвај. Метална цевка помина низ стомакот и ги прекина сите нејзини планови за иднината. Десната нога беше скршена на единаесет места, и целосно смачкана. Нејзиниот рбетот беше скршен, заедно се карлицата и ребрата . Лекарите не очекуваа таа да преживее. По еден месец, Фрида беше пуштена дома од болницата. Таа остана да лежи со месеци, заглавена од глава до пети. „Не сум болна, само скршена“, напиша таа во својот дневник во тоа време.

Таа се запознала со нејзиниот сопруг, исто така сликар – Диего Ривера, како средношколка, кога сликал фреска во своето училиште. Таа се заљуби во него многу брзо, а тој беше воодушевен од нејзините слики и работа и и рече дека е „автентичен Мексиканец“ и дека тој никогаш нема да се промени.

Frida i Dijego 1933. godine

Кога се омажила за Диего, тие биле наречени „слон и гулаб“ заради разликата во висината и градбата. Фрида беше мала, висока само 150 см, а Диего беше голем и со значителна тежина.

Тој брак беше најтоксичното нешто што му се случи на еден млад и талентиран сликар. Диего многу брзо започна да мами со кого стигне. Отиде толку далеку што ја изневеруваше и сестра и!

Фрида стана се повеќе очајна и најде утеха во спротивставување на нејзиниот сопствен сопруг гледајќи други мажи ! Но, исто така и со жени …

За да ги направи работите побизарни, таа стана пријателка и стана близу до љубовниците на Диего. Веројатно тоа беше нејзиниот начин на борба против болката што ја чувствуваше заради сè што страдаше од човекот што го сакаше.

Таа беше пркосна жена и кога нејзиното тело се здоби со гангрена и лекарите и рекоа дека ќе треба да ја ампутира ногата, Фрида рече: „За што ми треба нога, имам крилја“.

Но, тие крилја не ја однесоа далеку – таа почина во 1954 година на 47-годишна возраст од белодробна емболија. Нејзиниот сопруг го карактеризираше денот на нејзината смрт како најтрагичен ден во неговиот живот. Иронично, но точно …

Бројни книги се напишани за Фрида Кало, а во 1983 година Хајден Херера објави биографија на Фрида Кало, која стана светски бестселер и по што е направен филм во 2002 година, во кој улогата на Фрида ја игра Селма Хајек. Филмот освои два Оскари.

Иако талентот и работата на Фрида стана светски познат и далеку ја надмина работата на Диего Ривера, во родното Мексико таа засекогаш остана за непризнаена, неприфатена и несакана. Нејзиниот сопруг Диего важи за врвен уметник, додека во Мексико може да се слушне за Фрида дека е просечна или воопшто не е уметник.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris