Шпанскиот заводник Антонио Бандерас: Сакал само мирен живот и семејство, а доби светска слава и успех!

10 август, 20200
225563_profimedia0094889979_ff

Шпанскиот заводник, Хозе Антонио Домингез Бандерас, денес го слави својот 60-ти роденден, а овој одличен актер имаше завидна кариера на која многумина можат да ѝ завидуваат. Покрај неговите познати улоги, Бандерас со години привлекуваше внимание со својот приватен живот, најмногу со неговиот брак со Мелани Грифит.

Добитникот на бројни престижни филмски награди, вклучувајќи и Оскар, тој никогаш не тежнеел кој тоа да биде актер. Како момче, Бандерас сакаше да стане фудбалер, но кога имаше 14 години ја скрши ногата, па тие соништа исчезнаа засекогаш.

Неговиот интерес за глума се појави додека тој го посетуваше драмското училиште АРА. Благодарение на играњето во театарот, тој доби работа во Националниот театар на Шпанија. Тој го привлече вниманието на шпанскиот режисер Педро Алмодовар, кој го покани на аудиција за филмот „Лавиринт на страста“ од 1982 година.

Пет години подоцна, тој се појави во филмот „Закон на походот“, во кој играше хомосексуалец, а многу медиуми ги интересираше баш тој филмот. Тука е и првиот бакнеж на Бандерас со маж на големото платно. Тој глумеше во бројни филмови од истиот режисер, сè додека не дојде во Холивуд во 1991 година, кога започна да глуми во американски филмови.

Во мејнстрим филмовите тој се прослави со улогата во филмот „Филаделфија“, а сè друго е историја.

Бандерас одамна е познат како еден од најсексапилните мажи во светот, но тој никогаш не водел „совршен“ живот. Тој заплови во брачните води за прв пат во 1986 година со Ана Леза, со која беше десет години. Набргу откако се разведе од неа, тој се за заљуби во Мелани Грифит.

Антонио и Мелани се запознаа на сетот на комедијата „Двоен заводник“, а врската започна веднаш. Тие се венчаа во Лондон во 1996 година по само неколку недели врска, а нивната ќерка Стела е родена истата година.

Бандерас и Грифит не живеат заедно долго време, но актерот редовно ја посетува својата ќерка и поранешна сопруга и, како што велат, сето тоа им доаѓа природно. Сите се изненадени што останаа во толку  добри односи, но не им е грижа за коментарите.

Антонио Бандерас во моментов е во врска со Никол Кембел, која е дваесет години помлада, а како што посочуваат, тие се среќни заедно и не брзаат.

Бандерас претрпе срцев удар пред три години, а тој за медиумите изјави дека има вградени два стента и дека денес се чувствува добро. За време на неговата кариера, тој направи дури 112 филмови, а најави и дека ќе го гледаме на големото платно уште долго време.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi