Што се случува со мозокот на татко кој има ќерка – покажа истражувањето

12 јуни, 20200
гфдг

Може ли полот на детето да влијае врз навиките и одлуките што ги донесуваме? Се покажа дека татковците имаат различен одговор во нивната интеракција со нивната ќерка отколку со нивниот син.

Студијата објавена во списанието Behavioural Neuroscience покажа дека татковците на младите девојчиња се многу поприсутни и посветени на нејзините потреби отколку што е случајот со татковците на момчињата. Татковците исто така многу почесто им пеат на своите ќерки, тие отворено зборуваат за емоциите со нив, посочи студијата.

Татковците на малите момчиња, од друга страна, учествуваат во многу построга игра. Татковците со момчиња обично користат повеќе зборови поврзани со успехот – гордост, победа, кулминација.

Научниците веруваат дека причината за оваа разлика лежи во фактот дека татковците ги прифаќаат чувствата на девојчињата полесно отколку момчињата. „Ако детето плаче и го повика татко му, татковците на девојчето ќе реагираат многу порано од татковците на момчето“, рече Џенифер Маскаро, водач на студијата.


Истражувањето покажа: Дали мајките или татковците се построги?

Научниците исто така користеле магнетна резонанца на мозокот на таткото. Според скенерот, татковците на девојчињата покажале посилен одговор на среќното лице на ќерката во делот на мозокот задолжен за визуелна обработка, награди, регулирање на емоциите, за разлика од таткото на момчето.

Сепак, татковците на момчето имаа посилна реакција на неутралното лице на детето.

Според Џенифер Масаро, девојчињата стануваат многу поемпатични од момчињата ако татковците се посветени на своите емоции и потреби. Татковците на момчето исто така треба да имаат сличен пристап кон интеракција, бидејќи слично истражување покажа дека недостаток на емоции подоцна во животот може да доведе до депресија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris