Светски научник со преупредување до целото население! Не е крај, најлошото тек доаѓа

31 август, 2020
h_56019390_1000x0

Повеќе пандемични заболувања најверојатно ќе се шират од животни на луѓе во блиска иднина поради современиот начин на живот, предупреди денес врвен професор.


Сара Гилберт, мозокот зад вакцината од универзитетот Оксфорд, рече дека колку е поголема потребата од патување и зголемување на популацијата, толку се поголеми ризиците од појава на зоонски инфекции.

Болестите предизвикани од животни станаа почести во последните години, како резултат на интензивно уништување на шумите, што ги става животните во поблизок контакт со луѓето.

Професорот Гилберт рече дека сегашната пандемија укажува дека меѓународното патување го влошува ширењето на овие вируси, а поголема популација го отежнува искоренувањето на нив, пишува Дејли Меил.

Потеклото на Ковид-19 засега е непознато, но се сомнева дека потекнува од лилјаци пред да прескокне друго животно, кое потоа го пренесувало на луѓето.

Професорот Гилберт, вакцинолог во институтот во Оксфорд, изјави за „Индипендент“: „Поради начинот на кој напредуваат работите во светот, поверојатно е да имаме зоонозни инфекции што предизвикуваат епидемии во иднина“.

  • Поголема густина на населението, повеќе патувања, уништување на шумите – сите овие нешта го прават своето, веројатно дека овие вируси ќе се шират, како и инфекциите.

Ковид-19 се покажа како најсмртоносна и најзаразна зоотонска болест, одземајќи 850.000 животи низ целиот свет и зарази повеќе од 25 милиони.

Други смртоносни примери вклучуваат ебола, која потекнува од мајмуни, МЕРС, која се појави на камилите, вирус на Западен Нил пренесен од комарци и беснило, кои најчесто се наоѓаат кај кучиња. Секоја година, два милиони луѓе – претежно во сиромашните земји – умираат од зоонотска болест.

Ова доаѓа откако во јули извештајот на Обединетите нации предупреди дека бројот на појава на вакви инфекции ќе продолжи да се зголемува доколку не се заштитат дивите животни.


Кои се зоонозни заболувања?

„Зоонотска болест“ е онаа што може да се пренесе од животните – како што се цицачи, птици, влекачи или риби – на луѓето. Уништувањето на живеалиштата на животните ги принудува да дојдат во поблизок контакт со луѓето, зголемувајќи го ризикот од пренесување на болеста.

Климатските промени можат да придонесат за ова со тоа што евентуалните екстремни временски настани, како што се поплавите, се обидуваат да ги избркаат животните од нивните домови.

На пример, во Мадагаскар, бубонската чума се шири со глодари кои бегаат од пожари, кои стануваат се почести додека земјата се загрева. Човечката активност исто така ги руши природните бариери кои ги штитат луѓето од патогени на заболувања, според УНЕП. Главниот пат на пренесување помеѓу околината и луѓето е преку лов и јадење диви, егзотични животни.

Нелегалната трговија со диви животни може да забележи живи животни, вклучително и лилјаци, во близина на луѓето на пазарот.

Змиите, Beavers, chamois и крокодилите беа меѓу видовите продадени на пазарот „Хуанан морска храна“ во Вухан, за кој првично се веруваше дека е епицентарот на кризата во Ковид.
Сè уште се шпекулира дали болеста навистина потекнува од таму, откако меѓународните научници, кои ја испитувале причината за епидемијата, не откриле докази за заболувањето на злоупотребениот пазар.

Сега се зголемуваат шпекулациите дека вирусот можеби случајно протекол од биохемиска лабораторија во градот Вухан.

Теоријата беше делумно поддржана од американскиот претседател Доналд Трамп, кој рече дека американската разузнавачка заедница презентирала докази кои покажуваат дека тоа е случај.


Вакцина против коронавирус


Професорот Гилберт објави оваа недела дека на регулаторите наскоро ќе им бидат доставени податоци за вакцината „Ковид-19“, наречена АЗД1222.

Проектот Оксфорд ги чека резултатите од фазата три испитувања на вакцината и доколку се докаже високо ниво на ефикасност, тимот се надева дека би можел да биде достапен до крајот на годината.

Фармацевтскиот партнер на Оксфорд во проектот, АстраЗенека, вети дека ќе произведе две милијарди дози до следното лето.

Вакцината се тестира на десетици илјади волонтери во Велика Британија, Јужна Африка, Бразил и САД.
Другите вакцини во развој ширум светот влегоа во иста фаза, а професорот Гилберт рече дека постои „многу добра шанса“ за која некои ќе се покажат како ефикасни.

  • Видовме добри нивоа на неутрализирачки антитела, забележуваме силни реакции на Т-клетките кај некои од нив. Ако ова функционира и другите вакцини ќе функционираат. Очекуваме дека ќе има повеќе вакцини – рече Гилберт.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris