Вучиќ за навивачите на Загреб: „Ова се педофили кои не знаат што да прават со омразата“

13 јуни, 20200
Вучиќ за навивачите на Загреб: „Ова се педофили кои не знаат што да прават со омразата“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги коментираше несоодветните пораки на навивачите со обележја на „Bad Blue Boys„ знамињата на ХОС и факели во рацете, распнаа транспарент „Ќе е…е српските жени и деца“ во четвртокот вечерта кај Загребската Кустошја и извикуваа „Убиј убиј Србин “на терасата на зградата на улицата Кустошјанска.

Вучиќ рече дека ова зборува повеќе за оние кои се одговорни за тој чин и дека е сигурен дека тоа не е став на мнозинството хрватски граѓани. Тој исто така коментираше дека е постојана тема во хрватските медиуми и рече дека тоа не се случило со неговите претходници, затоа што во тоа време Србија била слаба. Говорејќи за навивачите, тој рече дека станува збор за „група која не знае што да прави со омразата“.

  • Овие луѓе треба да одат на лекување, затоа што тие се педофили, а силувачите секогаш одат со иста категорија со педофили. Тоа зборува повеќе за нив отколку за нас, нашите жени и деца – рече Вучиќ. Тој исто така рече дека, според информациите што ги добил, тој бил нападнат во хрватските медиуми секој ден во последните 47 дена.
  • Благодарен сум им за тоа, затоа што тие не би ме нападнале ако не вредам. Некои други не беа напаѓани порано, но тогаш немавме патишта, војска, полиција, ништо, освен што им се додворуваме секој ден – рече тој.

Вучиќ рече дека Србија денес не оди против никого, дека ја почитува Хрватска и и посакува се најдобро, но дека нема да се извинува за акцијата Бура и протераните Србите, акцијата Блесок и Јасеновац. Тој повтори дека Србија сака добри односи со Хрватска, но пред се за самата Србија да биде посилна.

Одговорот на Вучиќ може да го погледнете од 7:50 минута натаму:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris