Земја која СПРЕМНА ја дочека пандемијата, еве во што е тајната

31 март, 20200
coronavirus-koronavirus-stefan-stojanovic-05

Естонија е земјата која како економски, така и социјално е најподготвена за Корона вирусот.

Остава впечаток дека нивото на паника во Естонија е навистина ниско, земјата  која има релативно висок број на заразени.

На многу начини мерките за епидемијата во Естонија не се разликуваат многу од оние на другите европски земји.

Тие ги затворија границите и училиштата, забранија деловни активности од секторот за забава и рекреација, а владата вети дека ќе покрие значителен дел од личните приходи изгубени од кризата. Исто така, имаше критики за недостаток на кохерентна стратегија за управување со кризи, вклучително и тестирање на Ковид-19.

И покрај сето ова, Естонците јасно веруваат дека сфатиле едно: тие не само што се борат со пандемијата на вирусот Корона, туку се подготвуваат и за светот во кој ќе живееме кога ќе помине.

 Економијата е поврзана со технологијата, владата е дигитализирана и повеќето услуги во земјата можат да бидат електронски обезбедени.

Практично е невозможно да се надмине Естонија кога станува збор за дигитализација. Луѓето гласаат на интернет и користат дигитални здравствени рецепти.

На само една лична карта се зачувани лични информации на секоја личност, вклучувајќи здравствени, даночни и полициски записи. Едно лице може да добие дозвола за престој преку интернет, што значи дека можете да се преселите во земјата преку интернет.

Естонците велат дека личното присуство е потребно само во три случаи: брак, пренесување на имот и развод. Понекогаш е неопходно лично да се пријави раѓање на дете, но ова е исто така суспендирано поради корона вирусот.

Деведесет и девет проценти од домаќинствата се поврзани со широкопојасен интернет, а образовниот систем е светски лидер во развојот и употребата на електронските технологии.

Со други зборови, луѓето во Естонија не мора да се прилагодуваат на ситуации кога е неопходно да работат, учат и купуваат преку интернет, како во другите земји.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris