Знак за долговечност и мудрост. Седата коса заминува во историјата?

5 август, 2020
dssds

Обично луѓето почнуваат да проседуваат по 35-годишна возраст, но многу зависи од генетските предиспозиции и полот. Така, жените стануваат сиви во косата подоцна од мажите, а Европејците можеби се соочуваат со својата прва сива коса скоро 20 години порано од луѓето од Африка и Азија. Сепак, на возраст меѓу 45 и 65 години, сивата коса е забележлива кај скоро сите луѓе. Според истражувачите, кај 74% од луѓето до таа возраст, сивата коса зафаќа скоро третина од главата. Најчестото објаснување е стареењето.

How I learned to love my natural grey hair | CBC Life

Се верува дека со возраста, косата ја губи бојата заради осиромашување на фоликулите на косата, поточно смртта на меланоцитите што се во нив. Тие се клетки кои произведуваат две форми на меланински пигмент: еумеланин и феомеланин. Од нив зависи дали лицето ќе биде русокоса, кафеава, црнокоса или црвена коса. Понекогаш сивата коса е поврзана со здравствена состојба или преживеан стрес. Така, докажано е дека недостаток на витамин Б12, витилиго (нарушување на пигментацијата на одредени делови на кожата) и заболување на тироидната жлезда придонесуваат за формирање на седа коса. Покрај тоа, вродени имунолошки нарушувања можат да го забрзаат процесот.

Kosa, seda kosa, dlaka, vlasi, frizura

Сепак, овој вид „стресна седа коса“ е реверзибилна, сигурни се научниците од универзитетот Колумбија (САД). Тие истражуваа 397 индивидуални влакна, кои беа земени од 14 здрави волонтери од различна возраст и потекло. Некои примероци беа целосно неподвижни, а други само делумно. Се покажа дека во релативно млада возраст, сивата коса често се појавува како резултат на стрес. И штом ситуацијата се врати во нормала, косата ја доби својата оригинална боја.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris